Yeni Audi Q3’ün iç mekanına ilk bakış

0

Audi, yeni nesil Q3’e artık son dokunuşlarını yapıyor. Testleri devam eden modelin yeni teknolojik iç mekanı görüntülendi.

Kontrol paneli büyük oranda gizlenmiş olsa da yeni yüksek çözünürlüklü bilgi-eğlence ve gösterge paneli ekranı dikkatlerden kaçmıyor. Üst düzey bağlantı sistemleri artık premium kompakt SUV modellerinde bir gereklilik haline geldi ve görünen o ki, Audi bu işi iyi başarıyor. Çekilen görüntülerden da anladığımız kadarıyla yeni Q3 sürücü ve yolcular için en iyi iç mekanlardan birini sunacak.

Mevcut Audi Q3’ün kullandığı eski PQ35 platformunun aksine çok daha gelişmiş olan MQB mimarisine geçiş yapacak olan yeni Q3’ün boyutları büyürken ağırlığı ise azalacak. Yeni platform ile birlikte iç mekanın genişlemesi beklenirken ağırlığın azalmasıyla da birlikte aracın yakıt verimliliği de artacaktır. Avrupa’da giriş versiyonları önden çekişli olarak sunulmaya devam edecek, daha güçlü versiyonlar ise Quattro dört tekerlekten çekiş sistemine sahip olacak.Q3-6Audi, geçtiğimiz bir kaç sene içerisinde oldukça popülerleşen SUV segmentinde rekabet edebilmek adına yeni Q3’ün çok daha rahat bir sürüş ve üst düzey yol tutuş özelliklerine sahip olmasını istiyor.

Aracın motor seçeneklerine geçecek olursak, Volkswagen Grubu’nun çoğu modelinde kullanılan 1.5 litrelik TSI motorların giriş seviyesinde yer alması bekleniyor. Model gamının en tepesinde yer alacak SQ3 için ise 400 beygir güç üreten 2.5 litrelik 5 silindirli turbo beslemeli ünite seçenekler arasında bulunuyor. Hafif hibrit ve plug-in hybrid versiyonların da planlar dahilinde olduğu öğrenilirken elektrikli e-Tron versiyon da ilerleyen süreçte model gamına eklenebilir.

2019 yılında piyasaya çıkması beklenen yeni nesil Audi Q3’ü ilk olarak 2018 Paris Otomobil Fuarı’nda görebiliriz. Yeni modelin üretimi ise şirketin Macaristan’daki Györ tesislerinde gerçekleştirilecek.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın