Yeni BMW 8 Serisi, 15 Haziran’da gün yüzüne çıkıyor

0

Merakla beklenen yeni BMW 8 Serisi, 15 Haziran’da 24 saatlik Le Mans yarışından hemen önce görücüye çıkacak.

BMW tarafından yakın zamanda ABD’deki müşterilere dağıtılan bülten ile bu haber doğrulanırken bültende aracın 15 Haziran gecesinde ‘dünya prömiyerinin’ yapılacağı belirtiliyor. Düzenlenen etkinlikte katılımcılara aracın resim ve detaylarının da çevrimiçi ortamda paylaşılacağını söyleyebiliriz.

Testlerine devam edilen coupe ve convertible versiyonlar tasarım anlamında geçtiğimiz sene tanıtılan konsept model ile benzeşecekler. Ancak üretim versiyonunda bazı tasarım ögeleri elbette törpülenecektir. Yine de mevcut 6 Serisi’ne göre çok daha agresif bir tasarıma sahip olması beklenen yeni 8 Serisi’nin Mercedes-Benz S-Serisi Coupe‘nin de en önemli rakibi olacağını söylemek mümkün.

Motor yelpazesini 7 Serisi’nden alması beklenen araçta giriş versiyonunda 340 beygir güç üretebilen 3.0 litrelik çift turbo destekli 6 silindirli motorun kullanılacağı düşünülüyor. Model gamının tepesinde yer alacak olan M8 Coupe ve Convertible versiyonlarında ise M5’te de kullanılan 4.4 litrelik V8 motorun görev yapacağı iddia edildi. Gelen haberlere göre bu modeller 625 ile 650 beygir arasında güç sunabilecekler. Lüks odaklı coupe modelin V12 motora ev sahipliği yapabileceği de konuşuluyor.

Not: BMW 8 Serisi Concept görseli kullanılmıştır.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın