Yeni BMW Z4 kamuflajlarına veda ediyor

0

Testlerine uzun zamandır devam edilen yeni nesil BMW Z4, kamuflajlarından yavaş yavaş kurtuluyor. Yeni model ilk defa hatlarını bu kadar belli eden bir kamuflajla görüntülendi.

Sizlerin de gördüğünüz gibi ön ızgara tamamen ortaya çıkarken aracın ön tamponu da artık son halini almış gibi görünüyor. Aracın tamamının da önceki kamuflajların aksine sadece ince bir tabaka ile kaplandığı ve böylelikle aracın hatlarının net bir şekilde ortaya konduğunu söyleyebiliriz.

Araca genel olarak baktığımızda Z4 Concept tasarımının büyük oranda korunduğunu ancak üretim modeli için biraz törpülendiğini görüyoruz. Konsept modelde en çok dikkat çeken geniş hava girişlerine sahip agresif ön bölüm ise bu değişimden en çok etkilenen kısım.

Yeni nesil ile birlikte tamamen yeni bir platforma geçecek olan Z4 böylelikle elektrikli güç ünitesine ve diğer teknolojilere de ev sahipliği yapabilecek. Totoya ile birlikte geliştirilen bu platform yeni Supra’da da kullanılacak.

Klasik olarak arkadan itişli olacak olan Z4, bu anlamda dört tekerlekten çekiş sunacak olan Supra ile ayrılacak. Aynı zamanda M departmanının 2021 yılına kadar 26 yeni model tanıtacağı açıklanmasının ardından Z4’ün de M versiyonuna kavuşması bekleniyor.

Yeni Z4’ün giriş seviyesinde 197 beygir güç ve 320 Nm tork üreten 2.0 litrelik turbo destekli ünite ve 6 ileri manuel şanzıman görev yapacak. Aynı motorun daha güçlü bir versiyonu ise sDrive 30i versiyonunda kullanılacak. Aracın M40i modelinde ise B58 kodlu 6 silindirli motor yer alacak. M versiyonu için ise hangi motorun kullanılacağı henüz netlik kazanmadı ancak Bavyeralı üretici son Z4 M modelinde M3’te kullanılan motora yer vermişti.

Bu yılın sonlarına doğru üretimine başlanması beklenen modelin 2019 yılının ilk çeyreğinde piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın