Yeni Ford Fiesta ST, çekiş kontrolü ve LSD ile geliyor

0

Yeni Ford Fiesta ST’nin Avrupa lansmanı yaklaşırken aracın teknik ayrıntıları da gün yüzüne çıkmaya başladı. Yeni nesil ile birlikte sınıfının liderliğini korumak isteyen ST, daha fazla sürüş zevkinin yanı sıra daha rafine bir sürüş sunma hedefinde.

1.5 litrelik 3 silindirli EcoBoost motora ev sahipliği yapan performanslı model düşen motor hacmine rağmen selefi Fiesta ST200 ile aynı değerleri korumayı başarıyor. 200 beygir güç ve 290 Nm tork sunan silindir kapatma teknolojisine sahip olan ünite, bu özelliğiyle de daha fazla yakıt tasarrufu sunuyor. İhtiyaç olmadığında motorun bir silindirini kapatan araçta ayrıca aktif egzoz sistemine de yer verilmiş.

Aynı güç ve tork rakamlarına rağmen 0-100 km/s hızlanması selefine göre 0.4 saniye fazla olan araçta bu değer 6.5 saniyeye çekilmiş. Yeni ateşli hatchback modelin son hızı ise 232 km/s olarak açıklandı.

Yeni Fiesta ST’de daha iyi bir çekiş için opsiyonel olarak Quaife limitli kaymalı diferansiyelin(LSD) yanı sıra gösterge panelinde özel grafikle sunulan çekiş kontrol sistemi de yer alacak. FORD_2018_FIESTA_ST__11Tüm bunlara ek olarak, markanın patentini de aldığı kuvvet iletici yaylarla geliştirilen şasi sayesinde performanslı hatchback model virajlara daha iyi şekilde girebilecek ve aracın arka bölümü daha rahat kontrol edilebilecek.

Ford Performance Avrupa müdürü Leo Roeks, yeni modelleri hakkında, “Hot-hatch sürücüleri bu küçük arabadan büyük şeyler bekliyorlar. Focus RS ve Ford GT gibi son Ford Performance modellerinden öğrendiklerimizi, segmentinde eğlenceli sürüşün standartlarını belirleyen, sürücüsü hangi dili konuşursa konuşşun onunla iletişim kuracak olan üç silindirli homurtulu motoruyla tamamen yeni Fiesta ST’de uyguladık.” ifadelerini kullandı.

Fiesta ST’de ilk defa kullanılacak olan sürücü modları ile aracın motor, direksiyon, egzoz ve denge kontrol sistemleri tepkileri değiştirilebilecek. Yeni modelde Normal, Sport ve Track adı altında üç sürüş modu yer alacak. Yeni Fiesta ST’nin direksiyon dişli çubuğu Ford Performance’nin sunduğu en hızlı sistemlerden bir tanesi olduğu iddia edilirken, selefine göre de %14 daha hızlı olduğu belirtildi.

Birkaç ay içinde Avrupa’da satışa çıkması beklenen yeni Fiesta ST, 3 ve 5 kapılı olarak tercih edilebilecek. Standart olarak 17 inç alaşım jantlarla sunulacak olan araç, opsiyonel olarak 18 inç boyutundaki türevleriyle de sipariş edilebilecek. Ateşli hatchback modelin iç mekanında ise Recaro koltukların yanı sıra altı düz spor direksiyon simidi, 6,5 veya 8 inç ekranla alınabilen Ford SYNC3 bilgi-eğlence sistemi standart olarak sunulacak.

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın