Yeni Honda CR-V 1.6 i-DTEC Türkiye yollarında

0

Geçtiğimiz yıl İstanbul Otomobil Fuarı’nda Türk tüketicinin ilk kez buluştuğu yeni CR-V, merakla beklenen 1.6 dizel motoruna kavuşarak sonunda yollara çıkıyor. Bu yılın yaz aylarında ön siparişleri alınan yeni CR-V’nin 2 litrelik i-VTEC benzinli motorlu versiyonlarının teslimleri daha önceden yapılmış ve yollarda görmeye başlamıştık. Bugünden itibaren ise merakla beklenen 1.6 i-DTEC motorlu CR-V’lerin ilk teslimleri gerçekleşiyor.

Avrupa pazarında 2000’li yıllarda Accord ve CR-V modellerinde 2.2 litrelik i-DTEC motoruna yer vermiş Japon üretici, sonunda tabuları yıkmış ve merakla beklenen yeni düşük hacimli turbo-dizel motorunu ilk olarak Civic Hatchback için duyurmuştu. Honda’nın 2012 yılı başında üretimine başladığı yeni nesil Earth Dreams motorlarının en son temsilcisi olan 1.6 i-DTEC, üreticinin Avrupa pazarındaki önemli bir açığını kapatmış olacak.

honda-details-16-liter-i-dtec-diesel-engine-photo-gallery_11

1597cc hacmindeki 4 silindirli DOHC üstten çift ekstantrikli supap sistemi kullanılan motorun maksimum güç çıkışı olan 120 beygir 4000 d/dk’da elde edilirken, 300Nm‘lik maksimum tork 2000 d/dk alt ve üst aralığında elde edilebiliyor. 1536kg yürür ağırlığa sahip CR-V, rakiplerinde kullanılan 2 litre ve üzeri motorlarla aynı performansı (en azından teorik değerler olarak) vermeyi vaad ederken, 4.5 litrelik karışık yakıt tüketimiyle de çevreci olmayı hedefliyor. 119 g/km CO2 salınımıyla Batı Avrupa ülkelerindeki vergi sisteminden önemli bir avantaj sağlarken bizim pazarımızda hem mevcut vergi sisteminde 1600cc altındaki dilime giriyor hem de gelecekte ülkemizde bahsi geçen emisyon bazlı vergi sisteminde de avantajlı yerini garanti edeceğe benziyor.

Yalnızca önden çekiş ve 6 ileri düz vitesle tercih edilebilen yeni 1.6 i-DTEC’li CR-V, 80.900TL tavisye edilen başlangıç fiyatıyla satışta olacak. Daha fazla bilgiye Honda Türkiye’nin resmi web sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yazar hakkında

Bir Cevap Yazın