Yeni Hyundai Santa Fe’den ilk görüntüler

0

Hyundai’nin Güney Kore ayağı, yeni Santa Fe’nin ilk görsellerini ve bilgilerini paylaştı.

Yeni nesil ile birlikte markanın yeni tasarım felsefesini benimseyen Santa Fe, beklendiği gibi küçük kardeşi Kona benzeri bir yüze kavuşmuş. Yeni model ince farlarla çevrelenen geniş ön ızgarası ile oldukça agresif bir duruş sergiliyor. İnce yapılı farların alt tarafında ise aracın diğer aydınlatma elemanlarına yer verilmiş.

Aracın daha önce yayınlanan eskizleri sayesinde dış tasarım hakkında bilgiye sahiptik ancak aracın iç mekanının nasıl görüneceği gizemini koruyordu. Yapılan paylaşım ile birlikte Santa Fe’nin iç bölümü de gözler önüne serildi. İç bölümü tamamen yenilenen SUV modelde yeni bir gösterge tablosuna yer verilmiş. Elden geçirilen orta konsolun üzerinde ise i30 modelinde olduğu gibi bilgi-eğlence sistemi ekranı konumlandırılmış.

Gösterge panelinin orta bölümü de dijital görünüyor ancak elimizde net bir bilgi olmadığı için kesin bir şey söylemek doğru olmaz. Paylaşılan görsel ile birlikte dikkatimiz çeken diğer detaylar arasında çift renkli deri döşeme, çok fonksiyonlu direksiyon simidi, arka koltuklara uzanan havalandırma ızgaraları ve çift bölgeli klima yer alıyor.2019-hyundai-santa-fe-2Hyundai’den yapılan açıklamaya göre, 2019 Santa Fe, akıllı telefon bağlantısı, akıllı telefon şarjı, Apple CarPlay, MirrorLink ve direksiyon simidine yerleştirilmiş özel düğme ile aktif hale getirilebilen ses tanıma özelliğine sahip .

Yeni modelde değişen sadece tasarım olmamış elbette. Yeni nesil ile birlikte Santa Fe, rakibi Nissan X-Trail’de de sunulan çarpışma uyarı sistemi, şerit takip uyarı sistemi, şerit takip asistanı, ön çarpışma önleme sistemi gibi birçok sürücü asistanı sisteme de ev sahipliği yapacak.

Yeni modelin henüz Avrupa’da hangi motorlarla sunulacağını bilmiyoruz ancak Güney Kore’de 2.0 litrelik benzinli motorun yanı sıra 2.0 ve 2.2 litrelik dizel ünitelerle tercih edilebileği öğrenildi.  Tüm motorlar 8 ileri otomatik şanzıman ile birlikte sunulacak. Bu motorlara ek başka motorların ve şanzımanların olup olmadığı henüz netlik kazanmadı. Koreli üretici, sürücüye göre sürüş kuvvetini aktif olarak kontrol eden elektronik dört tekerlekten çekiş sistemi HTRAC’ın ise ilk defa Santa Fe’de kullanacaklarını açıkladı.

Yeni Santa Fe’nin Güney Kore’de fiyatları 26.512$ ile 33,760$ arasında değişecek. Yeni modelin Avrupa fiyatlarının ise Cenevre Otomobil Fuarı’nda yapılacak tanıtımından sonra netlik kazanması bekleniyor.

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın