Yeni Kia Rio’nun detayları açıklandı

0

İlk olarak bu ayın başında tanıtılan  yeni Kia Rio’nun motor seçenekleri, mobil bağlantı özellikleri ve güvenlik elemanları gibi ayrıntılar da meydana çıktı.

Kia’nın 3 tasarım merkezinin ortak çalışmaları sonucu ortaya çıkan 4.nesil Rio, büyüyen boyutlarıyla dikkat çekiyor. Boyutları dışında konforunun da artacağı söylenen yeni Rio’nun, daha uzun tasarlanan kaputu, kaplan burun olarak adlandırılan yenilenen ön ızgarası, yeni ön farları ve arka stop lambaları tasarımda dikkat çeken detaylar arasında.

Yeni 5 kapılı hatchback, 8 farklı renk seçeneğine sahip olacak, ayrıca 15 ile 17 inç arasında değişen boyutlara sahip alaşım jantlar 3 farklı modelle tercih edilebilecek.

İç tarafa geçtiğimizde ise bizi yeni ve daha sportif göstergeler karşılıyor. Siyah veya gri kumaş koltukların yanı sıra siyah deri koltuk döşemesi de seçenekler arasında. Daha gösterişli bir görünüm isteyenler için ise siyah ve kırmızıdan oluşan deri koltuklar da bulunuyor.

Yeni model ile birlikte bagaj 325 litreye çıkarılmış ve bagaj ikiye ayrılarak alt tarafta aracın lastik setine yer verilmiş.

Yeni Rio satışlarının çoğunluğunu oluşturması beklenen 3 silindirli 1.0 litrelik T-GDI motorlar 98 ile 118 beygir arasında değişen güce ve 172 Nm torka sahip. Turbo benzinli bu motorun yanı sıra, yeni Rio atmosferik motorlara da ev sahipliği yapacak. 1.25 ve 1.4 litrelik benzinli motorlar 82 ve 90 beygir güce sahip, 1.4 litrelik dizel motor ise 69 ve 88 beygirlik 2 güç seçeneğine sahip olacak.

Sürücü odaklı üretilecek olan yeni Rio’nun daha çevik ve aynı zamanda daha fazla yol tutuşa sahip olacağı belirtiliyor. Araçta, yenilenen kaporta ile birlikte yeni yay ve amortisörlere sahip daha uyumlu bir süspansiyon sistemine yer verilmiş. Ayrıca aracın yeni ön ve arka süspansiyonlarla birlikte daha kararlı bir sürüşe ve kötü zeminlerde daha iyi bir süspansiyon tepkisine kavuşacağı da vurgulanıyor.

Euro NCAP testlerinden 5 yıldız almayı hedefleyen otomobil, yaya algılama özelliğine sahip otomatik fren sistemine ev sahipliği yapıyor. Bunun dışında şerit takip asistanı, güçlendirilmiş yeni çelik gövde, standart olarak sunulan 6 hava yastığı, ISOFIX çocuk koltuğu özelliğine sahip ön ve arka koltuklar da diğer güvenlik elemanları arasında yer alıyor.

Yeni Rio hem Android hem de IOS işletim sistemine sahip cihazların bağlanmasına olanak sunan 7 inçlik multimedya sistemine sahip. Ayrıca bu sistem, Kia Connected System adı verilen bir sistem ile güncel trafik durumunu takip eden, hava durumu hakkında bilgi veren ve radar kameralarının yerini belirten bir sistemi de içinde barındırıyor. Yeni Rio’nun hem önde hem de arkada USB girişi sunan tek B sınıfı hatchback otomobil olduğu da iddia edildi.

Yeni Kia Rio 2017’nin ilk çeyreğinde satışa sunulması beklenirken, 7 yıl veya 160.000 km garantiye sahip olacağı belirtildi.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın