Yeni Mercedes-Benz C-Serisi Detroit’te tanıtıldı

0

Kapılarını bugün itibariyle basın mensuplarına açan ve ilk tanıtımların gerçekleştiği 2014 yılının ilk otomobil fuarı Detroit Auto Show’dan aktaracağımız ilk haber, belki de fuarda tanıtlacak 50 yeni model arasından en çok merak edilenlerden biri. Daha önce detaylarına değindiğimiz yeni 2015 Mercedes-Benz C-Serisi bugün ünlü isimlerin sunumları ve şirketin üst düzey yöneticilerinin katılımlarıyla dünya lansmanını gerçekleştirdi.

01-2015-mercedes-benz-c-class-detroit-1 07-2015-mercedes-benz-c-class-detroit-1

2007 yılında piyasa sürülen bir önceki neslinde 2,4 milyon adedin üzerinde satılan C-Serisi, bu rakamlarla Mercedes-Benz otomobil ürün gamının en önemli ailesini teşkil ediyor. Orta sınıf premium segmentinde Sedan, Hatchback, Estate ve Coupe gibi çok çeşitli gövde tiplerini performanslı motorlarla sunan C-Serisi, son yıllarda klasik çizgilerdeki dış görünümüyle rakipleri Audi A4 ve BMW 3-Serisi ile kıyaslandığında son kullanıcı bazında dinamik ve sportif görüntü konusunda farklı yorumlar alıyordu.

2015 model yılında tamamen yenilenen yeni C-Serisi, hem altyapı hem de dış görünüş olarak markanın amiral gemisi olan S-Serisi‘nin özelliklerini paylaşıyor. Daha dinamik çizgiler ve kaportada gelişen teknolojiyle daha derin kıvrımlı hatlara kavuşan yeni C-Serisi, oldukça beğenilen yeni S-Serisi’nin minik bir örneğini yansıtıyor. C-Serisi’nin kendine has tasarımını belirleyen en önemli unsurlardan biri olan uzun kaput ve geriye alınmış yolcu kabini, bu modelde daha da fark edilir hale getirilmiş. Ayrıca dış tasarımın sportif veya daha lüks kimliğini belirleyen 3 farklı tasarım konsepti sunulacak; Avantgarde, Exclusive ve AMG.

İç mekanda 2013 yılında A-Serisi‘yle birlikte görmeye başladığımız yeni geliştirilen ve tablet gibi görünmesiyle eleştrilere maruz kalan bilgi&eğlence sistemine yer verilecek. Mercedes-Benz bir yandan bu tercihiyle eleştirilere maruz kalırken diğer yandan bu sistemin sürücünün göz hizasında olması, dokunmatik olarak kontrol edilebilmesi ve hızlı bir grafik arayüzüne sahip olmasından ötürü terchinin arkasında duruyor. İç mekanın tasarımında ilham alınan model daha önce de bahsettiğimiz gibi yeni S-Serisi. Son olarak değişen gövde boyutlarının C-Serisi’nin büyük sıkıntılarından biri olan arka yolcu diz mesafesini artırdığının müjdesini de verelim.

Ağırlığı 100 kilogram hafifleyen ve rüzgar direnci de 0.24 Cd değerine düşürülen yeni C-Serisi’ne güç verecek Euro 6 emisyon normuna uyan ve tümünde ECO start/stop özelliğini barındıran motorlarıyla yakıt sarfiyatı önceki nesle göre %20 azaltıldığı bildiriliyor. Renault ile yapılan iş ortaklığı neticesinde 1.6 dCi motoru yeni C-Serisi’yle buluşturacak olan Mercedes, bu hamlesiyle rakiplerine büyük bir çalım atacağa benziyor. 340 Nm maksimum tork ve 136 beygir maksimum güç potansiyeli olan Renault’nun yeni nesil turbo-dizel motoru, çift-kavramalı otomatik şanzımanla eşleştirilmek için belki biraz torku ve gücü düşürülmüş bir versiyona da sahip olacak.  Ülkemizde en popüler modellerden biri olmaya aday olan bu motor seçeneklerinin, Mercedes-Benz’in küresel çapta yaptığı resmi basın bildirisinde yer almasına rağmen  ülkemize getirilip getirilmeyeceği henüz belli değil. Ancak bu ünitenin üretim bantlarına biraz geç gireceği ve dolayısılya kuvvetle muhteme yılın ikinci yarısından sonra sipariş edilecek yeni C-Seri’lerinde yer alabileceği bizim öngörümüz.

Daha önce de ülkemizde en çok satılan model olma özelliğini elinde bulunduran C 180 modeli, 1.6 litrelik turbo benzinli motordan alınan 156 beygir gücü 7G-TRONIC otomatik şanzımanla tekerleklere aktararak yakıt ekonomisi konusunda iddiasını sürdürecek. Bu popüler motor eşleşmeleriyle gelen modellerden başka seçenekler de tabiiki ülkemiz pazarına sunulmaya devam edilecek. İşte detaylı tablo;

Yeni C 180 Nisan 2014‘ten itibaren, 125.000 TL‘den başlayan fiyatlarla Türkiye’de satışa sunulacak.

Yazar hakkında

Bir Cevap Yazın