Yeni Mercedes-Benz S-Serisi Coupé günyüzüne çıktı

0

Devrimsel nitelikte tasarım değişikliklerine giden Mercedes-Benz, geçtiğimiz yılın sonunda markanın amiral gemisi yeni S-Serisi’nin tanıtımıyla birlikte bu modelin altyapısını kullanan sportif model S-Serisi Coupé Concept modelini de tanıtmıştı. Keskin bakışlı yeni farlara, kıvrımlı ve akıcı hatlarla bezeli gövde panellerine sahip 4 kapılı Sedan gövde formundaki S-Serisi bile heyecan uyandırmışken, bu modelin spor ve tek kapılı Coupé versiyonu daha da merak uyandırmıştı.

Mercedes-Benz S 500 4MATIC Coupé Edition 1 (C 217) 2013 Mercedes-Benz S 500 4MATIC Coupé Edition 1 (C 217) 2013

Büyük ebatlarda ve S-Serisi platformu üzerine geliştirdiği Coupe’lerle lüks spor otomobil segmetinde ayrıcalıkla bir yere sahip olan Mercedes-Benz, 90’lı yıllardan 2013’e kadar bu modeli CL-Serisi olarak pazarlamıştı. Geçen zaman zarfında agresif ve dinamik görünüm konusunda rakiplerine büyük kozlar veren Mercedes, stratejisini değiştirdi ve tamamen yeni bir tasarım felsefesiyle günümüz S-Serisi’ni ortaya çıkardı. Beraberinde tanıtılan S-Serisi Coupé Concept modeliyle, çok da iyi anılmayan CL-Serisi isimledirmesine resmen son verildi.

Bugün itibariyle teknik detaylarının büyük kısmı ve resmi görselleri yayınlanan yeni S-Serisi Coupé, Cenevre Fuarı öncesi günyüzüne çıkmış oldu.

Mercedes-Benz S 500 4MATIC Coupé Edition 1 (C 217) 2013 Mercedes-Benz S 500 4MATIC Coupé Edition 1 (C 217) 2013

B sütunu yokmuşçasına şekillendirilen yeni S-Serisi Coupe, arka kısımda SLS’den tanıdığımız ince far grubuyla buluşturularak sportif görünümüne kavuşmuş. 2945 mm aks açıklığı, 5027 mm’lik devasa genel uzunluk, 1899 mm genişlik ve 1411 mm yükselik ölçüleriyle Mercedes’in heybetli Coupe geleneğini sürdürecek olan yeni S-Serisi Coupe’de 18″-20″ jantlara ev sahipliği yapacak geniş lastik davlumbazlarının hemen üzerinden geçen keskin omuz çizgisi markanın yeni dış tasarım anlayışının imzasını taşıyor.

Mercedes-Benz S 500 4MATIC Coupé Edition 1 (C 217) 2013 Mercedes-Benz S 500 4MATIC Coupé Edition 1 (C 217) 2013

Opsiyonel olarak sunulacak far seçeneğinde belki de lüks otomobil segmentinde yeni bir trende öncülük edecek bir özellikte, 47 adet Swarovski kristaliyle bezeli LED gündüz farları ve sinyaller geliyor. Bunun dışında üstteki görselde görebileceğiniz üzere, model isimlendirmesinin bagaj kapağının tam ortasında yani amblemin altında yer alması gibi Mercedes’in tüm ürün gamından farklılaşan, ayrıcalıklı küçük dokunuşlar dikkatlerden kaçmıyor.

Yüksek kaliteli süet, deri, krom, alüminyum vb. malzmelerin el işçiliğiyle birleştirildiği iç mekanda çok çeşitli renk kombinasyonları tercih edilebilecekken, 21:9 en boy oranındaki iki adet TFT ekrandan oluşan gösterge ve bilgi&eğlence sistemi panelleri, S-Serisi’nden bu modele taşınan benzer parçalar. Vites kontrollerinin direksiyonun sağındaki kolda yer alması sayesinde orta konsolun merkezine konumlandırılan touch-pad ve sürücünün gözünü yoldan ayırmadan aracın seyir ve yol bilgilerini takip edebileceği head-up display özellikleri opsiyon listesinde yer alan gelişmiş özelliklerden bir kaçı.

Mercedes-Benz S 500 4MATIC Coupé Edition 1 (C 217) 2013 Mercedes-Benz S 500 4MATIC Coupé Edition 1 (C 217) 2013

Zamanla farklı motor ve çekiş sistemleriyle eşleşmesi muhtemel olan yeni S-Serisi Coupe ürün gamında şimdilik resmi basın açıklamasında öne çıkan model S 500; 4663 cc‘lik V8 biturbo motordan gücünü alacak modelin maksimum gücü 455 beygir olurken, çift turbonun desteğiyle 700Nm gibi oldukça yüksek bir maksimum tork değeri elde ediliyor. Ayrıca bu otomobili alanların gözettiği en önemli özelliklerden biri olan motordan ve egsozlardan çıkan sesin tonlarına ve akustiğine ayrıca özen gösterildiği belirtiliyor.

Yeni S-Serisi ile birlikte tanıtılan “Intelligent Drive” ve MAGIC BODY CONTROL gibi sektörde ilk ve son derece gelişmiş sistemleri bünyesinde barındıracak S-Serisi Coupe’de bu özelliklerden öne çıkan “curve tilting” yani virajlarda aracın gövdesini aktif bir şekilde yatıran süspansiyon sistemi, Mercedes’in değişiyle “bir motorsikleti sürerken alınan keyif” ile eşdeğer bir geri bildirim vereceği vurgulanıyor..

Mercedes-Benz S 500 4MATIC Coupé (C 217) 2013 Mercedes-Benz S 500 4MATIC Coupé (C 217) 2013

6-16 Mart tarihleri arasında düzenlenecek Cenevre Otomobil Fuarı‘nda muhtemelen fuarın en dikkat çekici lansmanlarından biriyle tanıtılacak yeni S-Serisi Coupé, bu yılın ikinci yarısından itibaren dünya çapındaki Mercedes-Benz yetkili satıcılarından sipariş edilebilecek.

Yazar hakkında

Bir Cevap Yazın