Yeni nesil Fiat 500’ler hybrid teknolojisine sahip olabilir

0

2007’den bu yana satışta olan Fiat 500’ün yakın zamanda yenilenmesi beklenirken, yapılan iddialara göre yeni nesilde hybrid bir ünite yer alabilir.

Yeni neslinde de retro tasarımın hüküm sürmesi beklenirken, araçtaki en büyük yeniliğin ise sunulacak olan hybrid teknoloji olduğu belirtildi. Bununla birlikte yeni hybrid modelin sunulmasının 2019 yılını bulacağı konuşuluyor.

Hybrid teknolojinin eklenmesi ile birlikte 1.3 litrelik dizel multijet motora da veda edebiliriz. 48 Voltluk hybrid ünite ile birlikte, firma yenilenen emisyon değerlerini de tutturmayı planlıyor.

Hybrid sistemler yeni emisyon değerlerinin karşılanması için en doğru tercih gibi görünse de, Fiat 500 gibi küçük ve düşük fiyatlı araçlar için maliyeti arttıracağı için büyük bir tehlike niteliğinde. Fiat-Chrysler Grubu’nun CEO’su Sergio Marchionne de yaptığı açıklamada Panda ve 500 gibi küçük sınıfta birçok otomobil sattıklarını vurgulayarak, tamamen hybrid teknolojisi kullanmanın bu segmenti bitirebileceğini dile getirdi. Hybrid teknolojisi dışında başka çözüm yolları bulmak zorunda olduklarını da sözlerine ekledi.

Eğer Fiat-Chrysler Grubu başka bir çözüm yolu bulamazsa, Fiat 500 ve benzeri araçların eski modellerine göre çok daha pahalı bir fiyat etiketine sahip olacağını söyleyebiliriz.

 

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın