Yeni nesil Nissan Juke 2017’de yollarda

0

Birçok firmanın bu sınıfa adım atmasını sağlayan, sınıfının öncü modeli Nissan Juke yenileniyor. Şimdi 2.nesliyle karşımıza çıkacak olan Juke, yeni motorlar ve yenilenen iç kabiniyle müşterilerin beğenisine sunulacak.

Resimlerde görünen araç, bir sonraki nesilde Juke’un nasıl bir tasarıma sahip olacağı konusunda fikirler veriyor. Nissan’ın baş tasarımcısı Shiro Nakamura, yeni modelin daha sert hatlara sahip olacağını söylese de yine de aracın ilk bakışta bir Juke olduğunun anlaşılabilir olacağını belirtti. Bu açıklama da aracın tamamen yenilenmesi yerine küçük değişimlerle yeniden piyasaya sürüleceğini gösteriyor.

Böylece Nissan Juke’un yüksek farlara ve geniş çamurluklara sahip özgün tasarımının devam edeceğini ancak yeni Qashqai’de kullanılan Nissan’ın yeni yüzünün bu araçta da kullanılacağını söyleyebiliriz.  Aracın dingil açıklığının ise arka koltuk diz mesafesine gelen tepkiler üzerine uzatılacağı da gelen bilgiler arasında.

Araçtaki asıl değişim ise görünmeyen parçalarda. Yeni Juke, Renault-Nissan ortaklığı ile geliştirilen B0 platformu üzerine kurulacak. Ayrıca araçta bu ittifakın ürünü olan CMF-B olarak adlandırılan, şasi teknolojisi de bulunacak.

Yeni platform ile birlikte gelecek olan 1.0 litrelik 3 silindire sahip benzinli turbo motorun yanında 1.5 litrelik dizeller araçta görev yapacak. 1.6 litrelik 190 beygir gücündeki benzinli turbo motor ise motor skalasının en üstünde yer alıyor.

Nissan’dan sızan bilgilere göre, Yeni Juke hibrit bir versiyona da sahip olabilir. Nakamura’nın, hibrit teknolojisi olmadan yeni emisyon değerlerini tutturmanın çok güç olduğu söyleminin de bu iddiaları destekleyen yönde olduğunu belirtmemiz gerekir.

İç tarafta ise, eklenen yeni yumuşak plastikler ve kullanılacak olan daha kaliteli malzemeler ile kalite hissinin arttırılması planlanıyor. İç dizaynın yeni Micra ile benzerlik taşıyacağı da gelen bilgiler arasında. Ancak Nissan’ın, Micra’dan farklı olarak yeni Juke’da daha fazla kişileştirme ve renk seçeneği sunması bekleniyor.

Yeni Juke’un  Avrupa piyasasında satılacak olan modellerinin Sunderland’deki fabrikada üretilmesi bekleniyor. Marka şuan tüm ilgisini çıkacak olan yeni Micra modeline çevirmiş olsa da, bu modelin ardından Juke’un da gün yüzüne çıkması planlanıyor. 2017 içinde yeni nesil Juke’un piyasaya sürülmesi planlandığı öğrenildi.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın