Yeni Porsche Macan, LA ve Tokyo Otomobil Fuarı’nda resmen tanıtıldı

0

Konsept formunda fuardan fuara dolaştı, Porsche bu segmentte bir model sunmalı mı, sunmamalı mı diye uzunca bir süre tarıtışıldı ancak sonunda tüm dünyadan gelen yeterli talep doğrultusunda, uzunca da süren bir test aşamasından sonra yeni Porsche Macan, 2013 Los Angeles ve 2013 Tokyo Otomobil Fuarı‘nda eş zamanlı dünya lansmanı gerçekleştirdi.

Porsche-Macan-41[2]

Porsche’nin Cayenne ile girdiği SUV segmentinde ikinci modeli olacak Macan, kompakt SUV sınıfında yer alıyor. Bu segment de bir çok model olsa da asıl rakiplerini Jaguar CX-17 (henüz konsept de olsa) ve Audi SQ5 olarak isimlendirebiliriz. Macan S, Macan Diesel S ve Macan Turbo olarak 3 farklı modeli 3 farklı motor eşleşmesiyle satışa sunacak olan Porsche, bu aracı kompakt SUV segmentinin performans otomobili olarak nitelendiriyor.

Giriş modeli olan Macan S, 340 beygir maksimum güce sahip olan 3.0 litrelik 6 silindirli bi-turbo benzinli motorla gelecek. 0-100 km/sa hızlanmasını 5.4 saniyede gerçekleştirebilen bu modelin maksimum sürati ise 254 km/sa olarak açıklanmış.

Porsche-Macan-43[2]

Macan Diesel S, 3 litrelik V6 dizel motorunda bi-turbo olmadan yani yalnızca turbolu olarak 255 beygir güç sunacak. Kuzey Amerika pazarında satışa sunulmayacak bu dizel versiyonun Avrupa’daki ilk reaksiyona ve artması muhtemel performans beklentilerine göre bi-turbo versiyonun da gelmesi söz konusu olabilir. 255 beygir üreten 3 litrelik turbo-dizel motorun maksimum hızı 230 km/sa olarak açıklanmış ve ayrıca 0-100 hızlanması 6.3 saniyede gerçekleşerek diğer modellere göre yavaş kalsa da, Porsche marka bir spor otomobilden beklenilenleri yerine getirebilecek bir değer.

Ürün gamının en performanslı seçeneğini oluşturacak Macan Turbo da ise, üreticinin yeni geliştirdiği ve ilk kez bu araçta kullanacağı 3.6 litrelik V6 bi-turbo motor ünitesi yer alacak. Kaputun altında 400 beygir maksimum güce ev sahipliği yapan bu modelin 0-100 hızlanması coupe formundaki spor otomobillere dudak ısırtacak 4.8 saniye değerine ulaşabiliyor. Bu modelin limitöre takılmadan çıkabildiği maksimum hız 266 km/sa.

Tüm bu modellerde opsiyon olarak sunulan Sport Chrono performans paketi, ayrıcalıklı olmak isteyen Porsche müşterilerine 0-100 hızlanmalarında 0.5 saniye gibi bir katkısı olacak performans takviyesi sağlanıyor.

Porsche-Macan-6[2]

SUV olarak isimlendirdiğimiz Macan bu beklentileri boşa çıkarmamak için Turbo modelinde standart olarak sunulan pnömatik(havalı) süspansiyonla donatılmış. 80 km/sa hızlara kadar kullanılabilen Off-Road modu sayesinde aracın çekiş kontrolleri yüksek işlemci hızına sahip kontrol ünitesi tarafından ele geçiriliyor ve dilendiğinde aracın yüksekliği 40mm daha artırılarak maksimum yerden yükseklik olan 230mm’ye çıkarılabiliyor.

 Macan’ın tüm modellerinde standart donanımda gelen Sport modu, Porsche Torque Vectoring Plus (tork vektörlü direksiyon) sistemi, Porsche Dynamic Light System Plus (PDLS Plus) yani otomotiv endüstrisinin yeniliklerinden matrix LED aydınlatmalı xenon far teknolojisi gelişmiş özellikler yer alıyor.

5 Nisan 2014 tarihinde anavatanı Almanya’da satışa sunulması beklenen Macan’ın S ve Diesel S modelleri için başlangıç fiyatı  €57,930  olarak açıklanırken, 400 beygirlik performans modeli Turbo ise €79,826 başlangıç fiyat etiketine sahip olacak.

Yeni Porsche Macan’ın resmi youtube kanalı üzerinde yer alan tanıtım videolarını aşağıdaki play list’ten izleyebilirsiniz.

Yazar hakkında

Bir Cevap Yazın