Yeni Toyota Auris’in ayrıntıları ortaya çıkıyor

0

Toyota’nın Amerika’da Corolla iM adıyla satılan Auris’in yeni görselleri New York Otomobil Fuarı öncesinde internet üzerinden paylaşıldı.

Yeniden tasarlanan Auris ile Corolla bundan böyle tasarım anlamında tamamen aynı olacak. Tasarım konusunda mevcut Auris’in aksine oldukça şık çizgilere sahip olan yeni nesil Auris’in iç mekanından görseller de paylaşıldı.

8 inç boyutundaki dokunmatik ekranın hakim olduğu kokpitte Qi kablosuz şarj, akıllı telefon bağlantısının yanı sıra USB ve Aux girişlerine yer verilmiş. Yeni Auris’te ayrıca opsiyonel olarak JBL ses sistemi de alınabilecek.

Toyota’nın TNGA platformuna geçiş yapan yeni modelin boyu 38 mm uzarken aracın artan boyu olduğu gibi aks mesafesine aktarılmış. Genişliği de 31 mm artan aracın yüksekliği ise 25 mm azalmış.

Amerika’da Corolla hatcback adıyla hayatını sürdürecek olan yeni model bu pazarda sadece 2.0 litrelik benzinli motor ile satılacak. Önceki 1.8 litrelik motora göre daha küçük ve daha hafif olduğu iddia edilen bu ünitenin 6 ileri manuel veya CVT şanzımanla tercih edilebileceği açıklandı.2019-toyota-corolla-3Japon üretici bu modelin teknik verilerini paylaşmadı ancak Avrupa’da satışa çıkacak olan 2.0 litrelik benzinli motorla sunulan hibrit versiyon 180 beygir güce sahip olacak. Görselleri paylaşılan Corolla hatchback modelinde ise herhangi bir hibrit emaresi göremedik.

Corolla Hatchback, Toyota Safety Sense adı verilen güvenlik sisteminin yeni nesline ev sahipliği yapacak. Standart olarak sunulacak olan bu sistemin içerisinde şerit takip uyarı asistanı, otomatik yanan uzun farlar, şerit takip asistanı ve yaya algılama özelliğine sahip çarpışma önleme sistemi gibi gelişmiş güvenlik ekipmanları görev yapacak. Bunların dışında yeni modelde 7 hava yastığı, geri görüş kamerası, Apple CarPlay uyumlu 8″ boyutlu dokunmatik ekran ve 6 hoparlörlü ses sistemi de standart olarak sunulacak özellikler arasında.

Yeni Toyota Corolla Hatchback önümüzdeki hafta New York Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkacak. Yeni modelin yaz aylarında ise satışa çıkması bekleniyor. Auris’in Avrupa’daki satışlarının ne zaman başlayacağı ise henüz netlik kazanmadı.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın