Yeni Volkswagen Touareg gün yüzüne çıktı

0

Uzun süren teaser kampanyasının ardından Volkswagen, Pekin’de düzenlenen özel bir etkinlik ile yeni nesil Touareg’i sonunda gün yüzüne çıkardı.

Önceki nesillerden farklı olarak daha şık bir tasarım benimseyen Touareg, off-road karakterinden de uzaklaşmış gibi görünüyor. Porsche Cayenne ile aynı MLB platformu üzerinde yükselen yeni Touareg’in ön cam dışında tamamen farklı parçalardan oluşturulduğu vurgulandı.

Volkswagen’in yeni büyük SUV modeli selefine göre 77 mm uzayarak 4878 mm’ye ulaşmış. Yeni modelin genişliği 1984 mm olarak açıklanırken bu değer önceki nesile göre 44 mm fazla. Touareg’in yüksekliği ise selefine göre 7 mm azalarak 1702 mm olarak ölçülmüş. Touareg, artan boyutlarına rağmen yeni plaform ve gövde elemanlarının da yardımıyla önceki modele göre 106 kg’lik bir ağırlık avantajına sahip.

Daha iyi sürüş kalitesi ve daha iyi dinamikler için aktif roll barlar ile sunulan araçta ayrıca opsiyonel olarak havalı süspansiyonlara da yer verilmiş. Dört tekerlekten çekiş sistemi kilitlenebilir diferansiyel sistemi ile birlikte gelirken araçta off-road modu dışında 4 farklı sürüş modu daha bulunuyor.2019-VW-Touareg-05Yeni Touareg’in en dikkat çekici özelliği ise iç mekanda yatıyor. Innovision Cockpit adı verilen iç mekanda 12 inç boyutundaki dijital gösterge paneline ek olarak 15 inçlik dokunmatik ekran bulunuyor. Bazı sık kullanılan tuşların dışında aracın hemen hemen tüm kontrolleri bu ekrandan yapılabiliyor.

Aracın motor seçeneklerine gelecek olursak, benzinli, dizel ve şarj edilebilir hibrit seçeneklerine sahip olan araçta tüm güç üniteleri 8 ileri otomatik şanzımanla eşleştirilmiş. Yeni model ilk olarak 340 beygir güç ve 450 Nm tork değerlerine sahip 3.0 litrelik benzinli V6 motor ile birlikte sunulacak.

Dizel cephesinde ise 231 ve 286 beygir güç üreten iki farklı seçeneğe sahip V6 motorlar görev yapacak. Dizel motor gamının en tepesinde ise 423 beygir güç ve 900 Nm tork değerleri sunan V8 ünite yer alıyor. Şarj edilebilir hibrit ünite ise 367 beygir güce sahip olacak. 58 km’lik elektrikli menzil sunan bu versiyon 2019 yılında Çin’de satışa çıkacak. Aracın Avrupa’da ne zaman piyasaya sürüleceği ise henüz bilinmiyor.

Yeni VW Touareg’de ayrıca yeni LED Matrix farlar, trafik asistanı, şerit takip asistanı, otonom acil durum frenleme sitemi, gece görüş kamerası ve bunun gibi birçok sürücü asistanı sistemi bulunuyor.

Tamamen yenilenen üçüncü nesil Touareg’in önümüzdeki yaz aylarında Avrupa’da satışa çıkması bekleniyor. Yeni teknolojileri ve premium sınıfı zorlamasıyla yeni modelin fiyatlarının da artacağını söyleyebiliriz.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın