Yeni Volvo S60 yeni teknolojileriyle birlikte tanıtıldı

0

Volvo’nun üçüncü nesil S60 modeli, markanın ABD’deki ilk fabrikası olan Charleston tesislerinde yapılan bir etkinlikle tanıtıldı. Güney Carolina’da bulunan tesisler de S60 ile birlikte resmi olarak hizmete açıldı.

Tamamen yenilenen Volvo S60, ilk defa motor gamında dizel bir güç ünitesi olmadan satışa sunuluyor. İsveç merkezli markanın bu politikası, elektrikli modellere verdiği önemin de bir göstergesi olarak algılandı. Volvo, daha önce yaptığı açıklamada, 2019 yılı içerisinde tüm modellerinin elektrikli versiyonlarının olacağını açıklamıştı.

”Yeni S60, şimdiye kadar yaptığımız en heyecan verici Volvo otomobillerinden biri.” diyen Volvo patronu Hakan Samuelsson, yeni S60 modelini ”ABD ve Çin sedan pazarlarında bize güçlü bir konum sağlayacak ve Volvo Cars için daha fazla büyüme fırsatı sunacak olan gerçek bir sürücü aracı” olarak nitelendirdi.

Tasarım anlamında ön bölümünü daha önce tanıtılan V60 modelinden alan yeni S60, arka bölümde ise ağabeyi S90’la benzerlik gösteriyor. Bu bölümde S90’a göre daha sportif bir hava yakalanırken kullanılan çift egzoz çıkışı da bu görünümü destekler nitelikte. Yeni modelin iç mekanını da yine V60 modelinden tanıyoruz.1bba84d7-2019-volvo-s60-unveiled-2Güvenlik teknolojileri ve bilgi-eğlence sisteminin yanı sıra markanın SPA platformunu da V60, XC60 ve S90 ile paylaşacak olan yeni S60’ın sınıfının en güvenli araçlarından olacağını şimdiden söyleyebiliriz.

Yeni S60 ilk olarak iki turbo beslemeli ve bir süperşarjlı plug-in hybrid versiyonla satışa sunulacak. 345 beygir güce sahip olan şarj edilebilir hibrit motorda elektrikli motora T6 süperşarjlı benzinli motor eşlik ederken 405 beygir güç sunan ABD versiyonunda ise T8  motor kullanılacak. Hibrit versiyon dört tekerlekten çekiş sistemi ile donatılmış. Bu güç ünitesinin yanı sıra, yeni model turbo beslemeli T5 ve T6 benzinli motorlarıyla da satın alınabilecek.

Yeni nesil S60’ın sürüş karakteri hakkında konuşan Volvo’nun ArGe yöneticisi Henrik Green, ”Aktif şasi ve sürüş modları, onu bir sürücü aracı haline getiren mükemmel bir kontrol ve performans sunuyor. Aynı zamanda, 90 Serisi ve diğer 60 Serisi otomobillerimizdeki beğenilen teknolojiyi de bu segmente taşıyarak, piyasadaki en iyi spor salonlarından biri olmasını sağladık.” açıklamasında bulundu.a186c0eb-2019-volvo-s60-unveiled-34Güvenlik sistemleri ile diğer markalardan hep bir adım önde olan Volvo, yeni S60 modelinde de birçok sisteme yer vermiş. Otomatik fren sistemine sahip şehiriçi güvenlik sistemi, sürücüsüne olası çarpışmalardan kaçınması için yardım ederken Volvo,  bu sistemin yayaları, bisikletlileri ve büyük hayvanları farketmesi için tasarlanan en gelişmiş sistem olduğunu iddia etti. Yeni modelde yer alan City Safety sistemi, ayrıca segmentinde bir ilk olarak çarpışmaların şiddetini en aza indirmek için otomatik fren yapabilecek.

Bu sistemin yanı sıra 130 km/s hıza kadar işaretlenmiş yollarda aktif halde çalışabilen, aracı yönlendirebilen, hızlandırabilen ve yavaşlatabilen  Pilot Assist sistemi de S60’da sunulan yenilikler arasında. Yeni modelde ayrıca çapraz trafik uyarı sistemi de opsisyon listesinde yer alacak.

Segmentinde bir ilk olarak S60, Volvo’nun yeni abonelik hizmetinden de yararlanacak. Yeni modelde ayrıca Apple CarPlay ve Android Auto destekli  Sensus Connect bilgi-eğlence sistemine yer verilmiş.

Yeni Volvo S60, genel anlamda tasarımıyla büyük bir sürpriz yaşatmadı. Daha önce tanıtılan V60 modeli ve daha büyük S90 modeli bizlere yeni S60 hakkında büyük ipuçları vermişti. Özellikle S90 modelini seviyorsanız, S60 daha sportif tasarım detaylarıyla size daha çekici gelebilir.

 

 

 

 

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın