Yenilenen 2019 Audi TT yüzünü gösterdi

0

İlk olarak 1995 yılında konsept olarak hayatımıza giren Audi TT, 1998 yılında ise ilk nesli ile boy göstermişti. İlk neslin üzerinden geçen 20 sene ile birlikte 3. nesline kavuşan model, mevcut neslinde geçirdiği makyaj operasyonu ile bir süre daha aramızda olacak.

Makyaj ile birlikte tasarım anlamında küçük bir değişim geçiren araçtaki asıl yenilik ise gövdenin altında yatıyor. Alman marka spor otomobilin standart donanımını zenginleştirirken aynı zamanda aracın motorları da elden geçirilmiş. Sürücü odaklı geliştirilen sanal kokpitin yanı sıra yeni model giriş versiyonunda bilgi-eğlence ve ses kontrol sistemini kumanda eden çok fonksiyonlu direksiyon simidine, ısıtmalı yan aynalara, yağmur ve ışık sensörüne kavuşmuş. Yeni modelde ayrıca USB girişleri ve kablosuz bağlantı için Bluetooth da standart olarak sunulacak.

Tasarım anlamında küçük dokunuşlara maruz kalan araçta geniş ön ızgara ve büyük hava girişleri ile daha agresif bir görünüm kazandırılmış. Müşteriler LED ön farları istedikleri takdirde Matrix LED türevleri ile değiştirebilecekler. Arka bölüme geçtiğimizde ise kullanılan yatay çizgiler aracın olduğundan daha geniş görünmesini sağlarken stop lambalarının değişen grafikleri de aracın albenisini arttırıyor.

Yeniden tasarlanan S Line paketi ile Audi TT’nin sportif karakteri daha fazla vurgulanmış. Bu pakette, ön bölümde splitter, dikey hava girişleri, titanyum siyahı ön ızgaranın yanı sıra yan tarafta sportif marşpiyeller ve daha sportif bir arka bölüm bizleri bekliyor. Geniş bir difüzöre yer verilen bu bölümde ayrıca stop lambalarının altına konumlandırılan dikey hava girişleri sportif karakteri destekler nitelikte.A188457_overfullCoupe ve Roadster gövde seçeneklerine sahip olan aracın boyu 4.19 metre olarak açıklanırken dingil mesafesinin ise 2.51 metre olduğu belirtildi. Üretim bandından standart olarak 17 inçlik jantlar üzerinde inecek olan TT için Audi ve Audi Sport 18,19 ve 20 inç boyutundaki jantlara opsiyon listesinde yer vermiş. Yeni model ayrıca Cosmos Mavi, Pulse Turuncu ve Turbo Mavi olmak üzere üç yeni renk seçeneğini de beraberinde getiriyor.

Audi, yeni TT için çeşitli güç çıkışlarına sahip benzinli motorlar sunacak. 6 ileri manuel veya 7 ileri çift kavramalı şanzımanla tercih edilebilecek olan modelde kısa oranlı düşük vitesler ile daha iyi hızlanma sağlanırken uzun oranlı üst vitesler ile motor devrinin düşürülmesi hedeflenmiş. Yeni motorlardaki bir diğer yenilik ise benzin parçacık filtresiyle donatılacak olmaları.

Yeni TT, markanın iddiasına göre hem dinamik hem de hassas sürüşü bir arada sunacak. Müşteriler, S Line spor paketini veya Audi manyetik sürüşü seçtikleri takdirde aracın gövdesi yaklaşık 1 cm daha aşağıda konumlanacak. Bunun dışında yeni modelde kademeli direksiyon sistemi, dört bağlantılı arka süspansiyon ve elektronik denge kontrolü (ESC) gibi özellikler yer alıyor. Hızlı virajlarda devreye giren her tekerlek için bağımsız tork kontrolü sistemi ise yük binmeyen tekerleklere hassas frenlemeler yaparak aracın dengeli bir şekilde yoluna devam etmesine olanak sağlıyor.

Aracın iç mekanında da sportif çizgi devam ediyor. Audi TT’nin ince kontrol paneli adeta bir uçak kanadı gibi süzülürken havalandırma ızgaraları ise tasarımıyla jet motorlarına atıfta bulunuyor. Standart olarak sunulan baş destekli spor koltukların yanı sıra pnömatik olarak ayarlanabilen yan desteklere sahip S spor koltuklar ise opsiyonel olarak sunuluyor. Makyajlanan modelin coupe versiyonu 305 litrelik bir bagaj hacmi sunarken roadster kardeşinde ise ise bu rakam 280 litreye düşüyor.A188476_overfullYeni Audi TT’nin tüm bilgileri ise Audi Virtual Cockpit’in 12.3 inç boyutundaki ekranında dijital bir biçimde görüntüleniyor. İki farklı mod bulunan gösterge ekranının klasik modunde hızölçer ve takometre merkezde yer alırken bilgi-eğlence modunda ise ilgili içerik genişleyerek sürücüye yansıtılıyor. Ayrıca isteğe bağlı sunulan yeni spor ekranı motorun durumu, tork ve G kuvveti hakkında bilgi sağlayabiliyor.

Orta konsolda ise saece 6 tuştan oluşan MMI kontrolleri bulunuyor. Bu tuşların üst tarafında ise döner tuş takımına yer verilmiş. El yazısı ile girdiye ve yakınlaştırmaya olanak sağlayan bu sistemin yanı sıra ses algılama sistemi ise günlük konuşma tarzına göre ayarlanmış.

Teknolojik anlamda da günümüze ayak uyduran Audi TT, USB aracılığı ile akıllı telefonların Audi Virtual Cockpit’e bağlanmasını sağlıyor. Ses sistemi konusuna el atan Alman marka iki merkez ve iki bas olmak üzere toplamda 12 hoparlöre sahip 680 Watt’lık Bang&Olufsen sistemine yer vermiş.

Sürücü destek sistemleri konusunda da gelişim gösteren model şerit takip uyarı asistanı, Audi aktif şerit asistanı, trafik işareti algılama, arka kamera ve çevre görüşüne sahip park asistanı gibi sistemlerle donatılmış.

İlk olarak Alman showroomlarında göreceğimiz yeni Audi TT, 2018 yılının son çeyreğinde ise diğer Avrupa ülkelerinde satışa sunulacak. Yeni modelin ilk siparişleri Eylül ayından itibaren alınmaya başlanacak. Yeni modelin Almanya fiyatı Coupe versiyon için 35.000 Euro ve Roadster için ise 37.500 Euro olarak açıklandı.

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın