Yenilenen Audi Q5 Paris’te görücüye çıktı

0

Yapılan ön tanıtımların ardından 2017 Audi Q5 Paris Otomobil Fuarı’nda yüzünü gösterdi.

Audi yeni Q5’i ‘Audi’nin sportifliğiyle birlikte çok yönlü karaktere ve esnek bir iç tasarıma sahip bir araç’ olarak tanımlıyor. Ayrıca araç en son bağlantı özelliklerini ve sürüş asistanı sistemlerini de içinde barındırıyor.

Yeni model, aracın off-road kimliğini öne çıkaran selefine göre daha sert bir görünüme kavuşmuş. Araç yeni Q7 ve Q2’den de tanıdığımız Audi’nin yeni yüzüne sahip.

Araca dışarıdan bakıldığında bir SUV’nin tüm özelliklerine sahipken, içeriye geçtiğimizde ise A4’ün iç mekanı ile karşılaşıyoruz. İç mekanları dışında yeni Q5, Q7’den tanıdığımız MLB platformunu da A4 ile paylaşıyor.

Artan boyutlarına rağmen araç yaklaşık 90 kg hafiflemiş.  Araç 4.66 metre uzunluğa, 1.89 metre genişliğe ve 1.66 metre yüksekliğe sahip. Aracın dingil uzunluğu 2.82 metre olurken, bagaj hacmi de 10 litre artarak versiyona göre 550 ile 610 litre arasında değişen değerlere ulaşmış. Koltuklar yatırıldığında ise bagaj hacmi 1550 litreye oluyor.

Araçta 7 inçlik dokunmatik ekran standart olarak sunulurken opsiyonel olarak 8.3 inçlik dokunmatik ekran da tercih edilebiliyor. Bu ekranlara yuvarlak formlu döndürülebilen bir tuş ile kontrol sağlanabiliyor, ayrıca Audi Virtual Cockpit ile birlikte gelen dokunmatik ekran da bu ekranların kontrolünü sağlıyor. Bunların dışında araçta Wi-Fi Hotspot, Audi Bağlantı servisleri, Audi telefon kutusu, Bang&Olufsen ses sistemi, Apple CarPlay, Android Auto, birçok sürüş asistanı ve güvenlik sistemi bulunuyor.

Yeni Q5, 2.0 litrelik 252 beygirlik TFSI benzinli motorun yanı sıra, 150, 163, 190 beygir güçlerinde 2.0 litre hacminde ve 3.0 litrelik 286 beygir güce ve 620 Nm torka sahip dize TDI motorlara ev sahipliği yapacak.

Araç versiyona göre 6 ileri manual ve 7 ileri S-Tronic otomatik vites ile sunulacak, en güçlü versiyon ise 8 ileri tiptronic vitese sahip olacak. 150 beygirlik modelde 4 tekerlekten çekiş sistemi Quattro AWD opsiyonel olarak tercih edilebilecekken diğer modellerde standart olarak sunulacak.

Q5’in giriş versiyonu 5 kollu ön ve arka süspansiyona sahip olacak, ancak tıpkı Q7’deki gibi yükseklik ayarlı havalı süspansiyon da opsiyonel olarak tercih edilebilecek.

2017’nin ilk çeyreğinde piyasaya çıkması beklenen araçta Sport, Design, S Line, S Line Plus ve Design Selection olmak üzere 5 farklı donanım seviyesi bulunacak. Ayrıca müşteriler 14 farklı renk seçeneğinden birini tercih edebilecekler. Aracın Almanya’da 50.555 Dolardan satışa sunulması bekleniyor.

 

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın