Citroën, 2002’den bu yana 3.5 milyondan fazla satılan en başarılı modellerinden C3’ü tamamen yeniledi.1480330456_CITROEN_C3_LR__17_Yeni Citroen C3’e önden bakıldığında Citroen’in yeni tasarım diline sahip olduğunu kolayca görebiliyoruz. İki parçalı far tasarımında üstte gündüz LED’leri ızgaranın devamı şeklinde yer alırken, hemen altta yuvarlak far alanları yer alıyor. Çift renkli gövde seçeneği ve üç farklı tavan rengi alternatifi sunan C3’te 9 farklı gövde rengi ve 36 farklı kombinasyon bulunuyor. Sis farlarının çerçeveleri, yan aynalar, C sütunu kaplamaları ve “Airbump” adındaki gövde korumalarında da farklı renk seçenekleri sunuluyor.Profilden bakıldığında ise C4 Cactus ile görmeye başladığımız Airbump’lar sayesinde bir çok acemi sürücü için dış etkenlere karşı ekstra koruma sağladığını görüyoruz. Termoplastik poliüretan malzemeden üretilen Airbump’lar ön kapılarda başlayıp arka kapıya kadar devam ediyor. Tavanla aynı renk bir çerçeve ile süslenen Airbump’lar bu sayede şık bir kontrast katıyor.1480330452_CITROEN_C3_LR__13_Arkadan baktığınızda ise yüksek tampon tasarımı ve yuvarlak stopları dikkati çekiyor. 3996 mm uzunluğundaki yeni Citroen C3, 1749 mm ile segmentinin en geniş otomobillerinden biri olmayı başarmış. Citroen C3’ün 1.6 VTi motor seçeneğinin boş ağırlığı ise 1130 kg.Aracın içine bindiğinizde neredeyse bir SUV havası veren yüksek tavanı sayesinde oldukça ferah bir iç mekanı olduğunu söylemek mümkün. 3 kollu direksiyonun önünde diğer Citroen modellerinden tanıdık gelen gösterge paneli bulunurken orta konsolda klima ve infotainment sistemi kontrollerinin yer aldığı 7 inç boyutunda bir dokunmatik ekran yer alıyor. Klima panelinin ayrı tuşlara sahip olmaması ergonomik açıdan kullanım zorluğu oluştururken PSA grubunda artık bir çok modelde bu ekranın ve bu şekilde ayrı bir klima panelsiz kullanıma geçildiğini görüyoruz. Ben ayrı bir klima panelinin olmamasının eksikliğini hissediyorum açıkçası.1480330377_CITROEN_C3_DETAY__3_Mirror screen desteği sunan infotainment sistemi ile Apple Carplay ve Android Auto’dan telefonunuzu bağlayıp faydalanabiliyorsunuz.

Oldukça rahat koltuklar ve iç mekandaki geniş saklama gözleri, abisi C4 Cactus’ün sadece dış tasarımından değil iç mekan kullanışlılığından da etkilendiğini gösteriyor. Malzeme kalitesi konusunda kumaş kaplamalar yer alsa da plastik kullanımındaki bolluk ve sert plastik etkisi hissediliyor. Tabii B segmentindeki bir çok otomobil için bu durumun geçerli olduğunu söylemek gerek.Arka koltuklara geçtiğinizde de yeterli baş mesafesi sunan C3’te diz mesafesi konusunda harikalar yaratamasa da yeterli alanı sunuyor. Bagaj alanı ise önceki nesline göre değişmemiş: 300 litre.1480330446_CITROEN_C3_LR__18_Citroen C3 motor ailesindeki en güçlü motor seçeneği olan 1.6 VTi motor seçeneğiyle testimize konuk olan model aynı zamanda tek otomatik şanzımana sahip motor seçeneğini sunuyor. 4 silindirli atmosferik motor 115 bg güç üretirken, maksimum 150 Nm torkunu 4000 d/d’da verebiliyor. Aisin üretimi 6 ileri tam otomatik şanzıman EAT6 ile birleştirilen bu motor Citroen C3’ü 11.3 sn’de 0’dan 100 km/s hıza ulaştırıyor. Genel anlamda performans gayet iyi bir görüntü çizebilen bu motor şanzıman kombinasyonunun tek dezavantajı şehiriçinde trafiğe çok giriyorsanız tüketim konusunda kötü bir performans çizmesi denebilir. İstanbul içinde genel olarak 8-9 litre arası gezinen bir ortalama yakıt tüketimine ulaştık. Şehiriçinde daha az tüketime sahip düşük hacimli bir turbo benzinli motor seçeneğine yer verilse daha iyi olabilirdi.

Süspansiyon konforu olarak yumuşak başlı bir karakter sergiliyor. Yumuşak koltuklara ek, süspansiyonlar da sert olmayınca B segmentinden beklemediğiniz bir sürüş keyfi ortaya koyuyor.zcitroen_c3_dashcam_5Yeni Citroen C3’teki ConnectedCAM teknolojisi ile GPS ve 16 GB dahili hafızaya sahip olan entegre kamera (120 derecelik geniş açı, FHD, 2 mega piksel), dikiz aynasının arkasına monte edilerek tüm yolculuğu sürücünün gördüğü açıdan kayıt altına alıyor.

App Store ya da Google Play Store’dan Citroen ConnectedCAM uygulamasını indirdikten sonra telefonunuzu kameranın wifi ağı ile eşlemeniz gerekiyor. Eşleme işlemi de tamamlandıktan sonra fotoğraf çekmek için kameranın altındaki tuşa 1 kere basmanız yeterli. Video çekmek istediğinizde ise kameranın düğmesine bir süre elinizi basılı tutuyorsunuz. düğmeye basılı tutarak 20 saniyeye kadar video kaydı alınabiliyor. Video kaydı, düğmeye basılmasından itibaren 10 saniye öncesini ve 10 saniye sonrasını kaydediyor. Bu süreyi 1 dakikaya kadar artırabiliyorsunuz. Herhangi bir kaza riski halinde ise, sistem sensörleri sayesinde tehlikeyi kendisi algılayarak otomatik olarak kayıt almak için devreye giriyor. Kayıt, (30 saniye öncesi ve 60 saniye sonrası) olacak şekilde 1.5 dakika boyunca devam ediyor. Bu videolar kaza sonrası kanıt olarak kullanılabiliyor. Bu arada videolarda ses yok. Çekimler sessiz olarak gerçekleşiyor. Dilediğiniz süre kadar video kaydetme özelliği ise maalesef yok. En büyük eksikliği de bu denebilir. Genel olarak video ve fotoğraf kalitesi yeterli gözüküyor. Stabilizasyon konusunda da bir sıkıntı gözlemlemedik. Örnek çektiğimiz bir videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Citroen C3 son dönemde kullanırken keyif aldığım bir B segmenti model oldu diyebilirim. Dikkat çeken tasarımı ve oldukça ferah iç mekanı bir üst segment bir otomobil havası veriyor. Test konuğumuz benzinli-otomatik şanzımanlı Citroen C3’ün fiyatı 69.300 TL’den başlamakta.

 

Yazar hakkında

Bir Cevap Yazın