Fiat’ın ilk olarak 2014 Paris Otomobil Fuarı’nda tanıttığı yeni crossover modeli Fiat 500X, 500 ailesinin en yeni modeli olarak yerini aldı.

Markanın B-SUV modeli olarak konumlandırılan yeni 500X’i bizler de 1.6 Multijet dizel motorlu 4×2 Traction+ çekiş sistemine sahip olarak test ettik. Test konuğumuz 500X, Cross Plus donanım paketine ve mat renk seçeneği Manyetik Bronz rengine sahip.

Cross Plus donanım paketinin getirisi olarak 500X’in dış tasarımında off-road’a yönelik tasarım öğeleri yer alıyor. Diğer donanım paketlerine sahip modellerin dış görünümü ise hemen alttaki fotoğrafta sağdaki bej rengindeki 500X gibi oluyor.

fiat_500x_39Fiat 500X, 500’ün bodybuilding’te kendini bir hayli şişirmiş hali gibi duruyor desek yanlış bir tabir olmaz. Ön yüzde 500’le benzer tasarım öğelerini paylaştığını görüyoruz. Bıyık şeklindeki krom ızgara ve yuvarlak ön farlar belirgin tasarım öğelerinden.

DSC_5450Profilden baktığımızda şişkin çamurluklar dikkati çekerken, yerden yüksek yapısıyla piyasadaki diğer B-SUV’lara ben hepinizden daha off-road’çuyum diye göz kırpıyor.

Arka tarafta da yine 500’dekine çok benzer stopların yanı sıra, Cross Plus paketi ile birlikte gelen mat krom kaplamaya sahip şişkin tamponlar aracın boyutlarını olduğundan daha büyük gösteriyor.

Yeni Fiat 500X, 4248 mm uzunluk, 1796 mm genişlik ve 1600 mm yükseklik değerleriyle ölçülüyor. Aks mesafesi ise 2570 mm uzunluğunda. Yerden yüksekliği ise 162 mm olarak belirtilmiş. 4×4 modelinde ise 179 mm ile biraz daha yerden yüksek. Test konuğumuz 1.6 Multijet motorlu 500X’in boş ağırlığı ise 1320 kg.

2 parçalı olarak katlanabilen koltuklara sahip 500X’in bagajı stepneli modellerde 254 litre iken stepne yer almayan modellerde 350 litre olarak belirtiliyor. B-SUV bir otomobil için ortalama değerler olduğunu söylemek gerek.

DSC_5529İç mekana geçtiğimizde 500 tasarım öğelerinin iç mekanda da devam ettiğini görüyoruz. Yuvarlak kafalıklara sahip “retro” tasarımlı koltuklar, konsol üzerindeki 500X logosu, farklı bir tasarıma sahip kapı açma kolları bunlardan sadece bir kaçı.

Test konuğumuzda opsiyon olarak gelen Teknoloji Paketi’nde sunulan 6.5 inç boyutundaki dokunmatik ekranlı, navigasyona sahip Uconnect sistemi orta konsolun üst tarafında yerini almış. Teknoloji Paketi’le gelen 8+1 hoparlörlü Beats Audio ses sistemi de başarılı bir müzik performansına imza atıyor.

Saklama gözü konusunda epey bonkör olan Fiat 500X’te, geniş kapı içleri ve torpido gözünün üstünde yer alan ek saklama gözü dikkati çekiyor. İç mekan kalitesi konusunda da gayet başarılı olan 500X’in özellikle daha önceden test ettiğimiz 500L’den çok daha kaliteli bir iç mekan sunuyor olması olumlu bir detay.

Arkada diz mesafesi konusunda yeterli bir alan sunan Fiat 500X, neredeyse çok az yükseltisi bulunan şaft tüneli bölümü sebebiyle ortada oturacak olan yolcu için de rahat bir alan sağlamış.

DSC_5475Orta-sert ayarlı süspansiyonlara sahip olan 500X’te viraj performansı adına konfordan çok az da olsa ödün verilmiş. Önde ve arkada tam bağımsız MacPherson süspansiyonlar sayesinde yol tutuşu sınıf ortalamasının üstünde. Elektrik destekli direksiyonun ise geribildirim konusunda yetersiz kaldığını belirtmek gerek. Sport moduna aldığınızda ise direksiyon bir nebze daha sertleşmekte.

Yeni 500X; motor, fren, direksiyon ve vites/şanzıman ayarlarına müdahele edebilen “Sürüş Modu Seçici” özelliği ile 3 farklı sürüş modunu kullanıcısının tercihine sunuyor. Standart versiyonda Auto (optimum yakıt tüketimi ve konfor için), Sport (maksimum performans için) ya da All Weather (zorlu yol ve hava koşullarında maksimum güvenlik için) modları ile her türlü sürüş şartına uyum sağlayan aracın Cross Plus versiyonunda ise “All Weather” modunun yerini “Traction” modu alıyor ve bu mod sayesinde kullanıcının off-road deneyimi yaşaması sağlanıyor.

Ayrıca 500X, ESP, 6 hava yastığı, yokuş kalkış desteği, viraj içini aydınlatan sis farları gibi özelliklere ek olarak, isteğe bağlı olarak tercih edilebilen adaptif hız sabitleme sistemi, çarpışma önleme sistemi, şerit takip sistemi ve kör nokta uyarı sistemi gibi üst düzey teknolojiler ile kendi sınıfında fark yaratıyor.

1.6 Multijet II turbo dizel motorlu test konuğumuz, bu üniteden 120 beygir güç üretirken maksimum torku 320 Nm’yi 1750 d/d’den itibaren hizmetinize sunuyor. 1320 kg’lık boş ağırlıkla birleştiğinde 6 ileri manuel şanzımanlı bu birliktelik 0-100 km/s hızlanmayı 10.5 saniyede gerçekleştirebiliyor.

Yüksek torklu dizel motorun getirdiği bir artı olarak atak olması sebebiyle şehir içinde gayet keyifli bir kullanıma sahip 500X, uzun yolda da düşük yakıt tüketimiyle yüzünüzü güldürüyor. Testimiz boyunda İstanbul’un bol trafikli yollarında ortalama 7 – 7.5 litre/100km yakıt tüketimi elde ettiğimiz Fiat 500X, uzun yolda sakin kullanım neticesinde 5-5.5 litrelere kolaylıkla inebiliyor.

Sonuç olarak Fiat 500X, Fiat’ın her segmentte yer alabilmesi adına B-SUV segmentinde başarılı bir otomobil olarak dikkati çekiyor. B-SUV’daki diğer rakiplerine göz dağı veren Fiat 500X’in henüz dizel-otomatik kombinasyona sahip olmaması ise ülkemiz pazarı için büyük bir eksiklik olarak göze çarpıyor.

Test konuğumuz Fiat 500X 1.6 Multijet Cross Plus modeli, 83.900 TL’ye satışa sunulmuş durumda. Test aracındaki opsiyonları da eklediğimizde (Teknoloji Paketi 4.000 TL, Deri Paketi 6.000 TL, Dinamik Güvenlik Paketi 4.000 TL ve Mat Renk 4.000 TL) böylesine dolu bir 500X için 101.900 TL’yi gözden çıkarmanız gerekiyor.

Yazar hakkında

Cem Şahin

Bir Cevap Yazın