2017 5 Serisi’nin görüntüleri sızdırıldı

0

13 Ekim’de tanıtılacak olan 5 Serisi’nin görüntüleri sızdırıldı. G30 kod adlı yeni modelin M pakete sahip versiyonunun resmi görüntüleri internette ortaya çıktı.

Daha önce birçok kez kamuflajlı olarak görüntülenen araç güncel 7 Serisi’nden izler taşıyor. Daha estetik bir tasarıma kavuşan yeni 5 Serisi, eğimli tavan çizgisi ve uzayan bagaj kapağı sayesinde özellikle arka tasarımda 7 Serisi’nden daha alımlı ve dinamik bir duruş sergiliyor.

İç mekan ise tuş yerleşimi ve düzeni ile 7 Serisi’ne oldukça benziyor. Yüksek çözünürlüklü dijital elemanlara sahip olan araç, bağımsız bir bilgi-eğlence ekranına sahip.

Yüksek mukavemetli çelik, karbon fiber ve alüminyum parçalardan oluşturulan yeni bir platforma sahip olan araç 100 kg hafiflemiş, bu sayede sürücüye daha dinamik bir sürüş sunulurken, yakıt ekonomisine de katkı sağlanmış.

Yeni 5 Serisi, 2.0 litrelik B47 dizel, B48 benzinli, 3.0 litrelik 6 silindirli B57 dizel, B58 benzinli motorlara sahip olacak. Aracın M550d versiyonu sıralı 6 silindirli motora ev sahipliği yaparken, turboşarjlı benzinli V8 motor ise 550i’nin kaputunun altında yer alacak. BMW’nin ayrıca 2.0 litrelik benzinli motora eşlik edecek elektrikli bir motorla birlikte aracın hybrid bir versiyonunu da çıkarma amacında.

Gelecek yıl yeni modelin M versiyonunu da piyasaya çıkarmayı planlayan BMW, 600 beygirin üzerinde güce sahip olan turbo destekli V8 motora sahip araçta opsiyonel olarak 4 tekerlekten çekiş sistemine de yer verecek.

Standart modellerde 6 ileri manual veya yeni 9 ileri otomatik şanzımana yer verilmesi beklenirken, M5 çift kavramalı bir şanzımana sahip olacak.

G30 kasa kodlu 5 Serisi sedanı, G31 kasa koduna sahip Touring ve G32 kasa kodlu 5 kapılı bir GT modelinin takip etmesi bekleniyor.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın