2018 Suzuki Jimny çarpışma testlerinde sınıfta kaldı

0

Yeni Suzuki Jimny son yapılan EuroNCAP çarpışma testlerinde hayal kırıklığı yaratarak sadece 3 yıldız alabildi.

Önden kısmi çarpışma testlerinde 2018 Suzuki Jimny‘nin ön yolcu bölmesi, özellikle de kapı çerçevesi etrafında yoğun deforme meydana geldi, Testlerde kullanılan manken ölçümlerine göre diz ve kalça kemiğinde başarılı bir koruma sağlayan araç, sürücünün göğüs bölümü konusunda ise sınıfta kaldı.

Önden tam çarpışmalarda arka bölümde yolculuk edenlerin baş koruması zayıf olarak nitelendirilirken hem arka yolcuların hem de sürücünün göğüs bölgesi koruması ise sınırda olarak ifade edildi.

Yapılan testlerdeki en kötü kısım ise sürücü hava yastığındaki yetersiz basınç oldu. Bu da sürücünün çarpışma anında başının direksiyon ile temas ettiği anlamına geliyor.ce859b48-2018-suzuki-jimny-euroncap-test-6Suzuki’nin yeni küçük SUV modelinde standart olarak sunulan Otonom Acil Fren Sistemi(AEB) ise gün ışığında yaya algılama konusunda zayıf bir performans ortaya koydu. Düşük ışıkta çalışmayan bu sistem,  bisikletliler gibi daha hızlı hareket eden trafik ögelerine ise tepki veremedi.

Thatcham Araştırma Merkezi’nden araştırma direktörü Matthew Avery’nin Jimny hakkında söyledikleri ise şöyle: “Suzuki Jimny’nin testteki performansı, görünüşte sağlam olan dış cephesine ihanet ediyor. Tamamen yeni bir araç olarak, bir kaza durumunda sürücülere çok daha fazla koruma sunmalıydı. Güvenlik teknolojisi de en uygun şekilde performans göstermedi. Suzuki Jimny’nin genç izleyici kitlesi, pasif ve aktif güvenlik anlamında daha iyisini hak ediyor.”

Genel olarak, tümüyle yeni Suzuki Jimny, dokunmatik ekranlı bilgi-eğlence ekranı, dört tekerlekten çekiş sistemi, klima kontrolü, hız sabitleyici ve daha önce bahsedilen AEB sistemi gibi özellikleri ile nispeten modern bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. Tüm bunlara rağmen çarpışma testlerinde sırasında daha iyi performans göstermeli miydi? Kesinlikle öyle.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın