2019 Audi A1 resmi olarak tanıtıldı

0

Audi, geçtiğimiz gün sızdırılan görüntülerin ardından yeni nesil A1 Sportback modelini tanıttı.

Sahip olduğu geniş altıgen ön ızgara ve daha keskin hatlarıyla selefine göre çok daha agresif ve olgun bir tasarıma sahip olan yeni A1, kaputun altındaki üç bölmeli hava girişi ile efsanevi Sport Quattro modeline de atıfta bulunuyor. Arka bölüme ilerledikçe yükselen omuz çizgisi ve karakter çizgileri araca çok daha sportif bir görünüm kazandırırken 15 ile 18 inç arasında değişen jantlar da bu görünümü destekliyor.

Hali hazırda oldukça sportif bir görünüme sahip olan A1’i yeterli görmeyenler ise daha geniş hava girişleri, daha büyük arka spoyler ve özel yan marşpiyeller sunan S Line paketini de tercih edebilecekler. 11 farklı renk seçeneğine sahip olan yeni küçük Audi, istenildiği takdirde gövdeden farklı renkte tavan, yan ayna, yan marşpiyel ile satın alınabilecek.

ikinci nesil ile birlikte boyutları da artan A1, 4.03 metre uzunluğa, 1.74 metre genişliğe ve 1.41 metre yüksekliğe ulaşmış. Artan boyutlar yaşam alanına olumlu yansırken genişleyen bagaj hacmi de 335 litre olarak ölçülmüş. Arka koltuklar yatırıldığında ise bu değer 1.090 litreye çıkıyor.066e7c90-audi-a1-sportback-11Yeni tasarım dili iç mekanda da kendini hissettiriyor. Malzeme kalitesi arttırılan iç mekanda  10.25 inçlik gösterge paneli, çok fonksiyonlu direksiyon simidi ve farklı havalandırma ızgaraları dikkat çeken detaylar arasında. 3 farklı iç mekan paket seviyesine sahip olacak olan A1’de her paket için farklı ön konsol döşemesi, farklı havalandırma ızgarası çerçeveleri, farklı renklerdeki orta konsol ve kapı kolları ayrıntıları yer alacak.

Opsiyon listesi de bir hayli kalabalık olan A1’de spor koltuklar, ısıtmalı ön koltuklar, 30 farklı renge sahip ambiyans aydınlatmasının yanı sıra 8.8 inç boyutundaki dokunmatik ekrana sahip MMI Radio Plus sistemi ve 10.1 inç boyutundaki daha büyük dokunmatik bilgi-eğlence ekranına sahip MMI Navigation Plus sistemi de seçenekler arasında sunuluyor. 2 adet USB girişine de ev sahipliği yapan A1’de Android Auto ve Apple Car Play bağlantı sistemleri de opsiyon listesinde bulunuyor. Müşteriler ayrıca, Audi’nin 8 hoparlörlü ses sistemini veya 11 hoparlöre sahip Bang&Olufsen premium ses sistemini de tercih edebilecekler.

Yeni modelin kaputunun altında ise 1.0, 1.5 ve 2.0 litrelik TFSI motorlar bulunacak. Audi bu güç ünitelerinin ayrıntılarını paylaşmadı ancak yeni A1’in 95 ile 200 beygir arasında farklı güç çıkışları sunmasını bekliyoruz.

40 TFSI modeli sadece 6 ileri S tronic şanzımanla sunulurken diğer versiyonlar manuel veya 7 ileri çift kavramalı vites kutusuyla tercih edilebilecek.8b9d8e6b-audi-a1-sportback-15Spor süspansiyon ve ayarlanabilir amortisörlere sahip spor süspansiyon dahil olmak üzere üç farklı süspansiyon sistemine sahip olacak olan 2019 A1, arkada 312 mm ön ve 272 mm boyutlara sahip daha hassas frenler içeren bir Performans paketi ile de donatılabilecek.

Güvenlik sistemlerine geçtiğimizde ise yeni nesil A1, şerit takip uyarı asistanı dahil olmak üzere çeşitli asistan sistemleriyle donatılmış. Bu sistemin eğer sürücü yanlışlıkla şerit dışına taştığında kullanıcısı uyarmakla kalmayıp, aracı tekrar şeridine döndürmekte yardımcı da olduğu da belirtildi.

Diğer güvenlik özellikleri arasında bir hız sınırlayıcı, adaptif hız asistanı, park asistanı ve ön çarpışma algılama sistemi yer alıyor. Ön çarpışma algılama sistemi, potansiyel tehlikeleri tespit etmek için bir radar sensörü kullanırken olası çarpışmalara karşı sürücüsünü uyarır. Sürücünün bu uyarılara cevap vermediği durumlarda ise otomobil, bu darbeyi önlemek veya hafifletmek amacıyla otomatik olarak frenleme yapabilecek.

Yeni nesil ile birlikte hem tasarımsal hem de teknolojik anlamda önemli gelişmelere ev sahipliği yapan Audi A1, Ekim ayında düzenlenecek olan Paris Otomobil Fuarı’nda ilk defa görücüye çıkacak. Yeni model, bu fuarın ardından ise Avrupa pazarında satışa sunulacak.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın