Yeni Audi A1’in resmi görselleri sızdırıldı

0

Audi, yakında tanıtılacak olan 2019 A1 modelini teaser kampanyaları ile yavaş yavaş ortaya çıkarmak istiyordu ancak Belçikalı Autotijd sitesi sayesinde yeni modeli tanıtımdan önce görme fırsatı yakaladık.

Mevcut A1 modeline göre çok daha ciddi ve dinamik bir tasarıma sahip olduğunu gördüğümüz yeni nesilde daha geniş altıgen ızgaraya yer verilmiş. Bu büyük ızgara ve kaput arasında kalan ince hava girişi de Audi’nin yeni ön yüzünü sergiliyor. Arka bölüme geçtiğimizde ise L formlu stop lambalarının bizlere BMW modellerini hatırlattığını söylemeden geçemeyeceğiz.

Resimlerde gördüğümüz araçlar, Audi’nin yeni isimlendirme politikası ile birlikte 35 TSı ve 40 TSI olarak adlandırılmış olan modeller. Her iki otomobil de daha agresif tamponlar, arka difüzör gibi içerde ve dışarda sportif ayrıntılar sunan S Line paketine sahip. 12063cea-2019-audi-a1-10İç mekana baktığımızda ise farklı açılar ile yerleştirilmiş ögeler görüyoruz. Audi’nin Virtual Cockpit gösterge paneli ve markanın daha büyük modelleri yeni A6, A7, A8 ve Q8 modellerinden tanıdığımız MMI dokunmatik bilgi-eğlence ekranı ile günümüze ayak uydurduğunu söyleyebiliriz. Havalandırma ızgaralarını çevreleyen renkli aksanlar ise Audi’nin ürün serisinin en küçük üyesinin çok sayıda kişiselleştirme seçeneği sunacağını göstergesi.

Yeni modelin teknik detayları henüz açıklanmadı ancak A1’in Volkswagen’in MQB A0 platformu üzerinde yükseleceğini biliyoruz. Yeni platform ile birlikte aracın uzunluğunun, genişliğinin ve dingil mesafesinin artması beklenirken boyut artışının arka diz mesafesi ve bagaj hacmine olumlu yansıyacağını söylemek yanlış olmaz.30406f65-2019-audi-a1-12Motor seçeneklerine geçtiğimiz de ise Volkswagen Polo’da da kullanılan 116 beygir güç sunan 1.0 litrelik 3 silindirli ünitenin yanı sıra 159 beygirlik 1.5 TSI motor da seçenekler arasında olacak. İlerleyen dönemde ise 2.0 litrelik turbo benzinli motora ev sahipliği yapacak olan ve  250 beygirden fazla güce sahip olması beklenen S1, model gamına eklenecek. Audi yeni modelinde, en azından bazı pazarlarda dizel motorlara yer verip vermemek konusunda ise şuanda kararsız görünüyor.

Resmi tanıtımının ilerleyen günlerde yapılması beklenen 2019 A1’in Dünya prömiyeri ise Ekim ayında düzenlenecek olan Paris Otomobil Fuarı’nda gerçekleştirilecek. Paris’teki lansmanın ardından yeni model 2018 yılının son çeyreğinde Avrupa pazarındaki yerini alacak.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın