Yeni Audi A6 Cenevre’den önce tanıtıldı

0

Ortaya çıkan görsellerin ardından Audi, yeni nesil A6 modelini tanıttı. Birçok tasarım ögesini A7 ve A8 ile paylaşan modelin lansmanı Cenevre Otomobil Fuarı’nda gerçekleştirilecek.

Aracın tasarımından başlayacak olursak, yeni model ön bölümde geniş bir ızgaraya ev sahipliği yapıyor. Izgarayı çevreleyen köşeli ön farlar ise mevcut nesil ile benzerlik gösteriyor. Üç farklı ön far seçeneğiyle sunulacak olan aracın en üst paketinde ise HD Matrix LED farlara yer verilecek.

Arkaya doğru ilerlediğimizde ise daha sportif bir gövdenin bizleri beklediğin söyleyebiliriz, ayrıca yeni karakter çizgileri aracın çok daha kaslı görünmesini sağlıyor. Arka bölümde ise isteğe bağlı olarak alınabilen LED stop lambaları krom şeritler ile birleştirilmiş. Audi, yeni A6’nın sürtünme katsayısını da 0.24 olarak açıkladı.

Yeni A6, artan boyutlarıyla da dikkat çekiyor. 4.939 mm uzunluğa sahip olan modelin genişliği 1.886 mm olurken yüksekliği ise 1.457 mm olarak ölçülmüş. Artan boyutlar, yeni modelin iç mekan hacmine de olumlu yansımış; yeni nesil selefine göre daha fazla diz ve baş mesafesi sunacak. 2019-Audi-A6-5İç mekana geçtiğimizde yeni A7 Sportback‘ten tanıdığımız bir ön konsol düzeni ile karşılaşıyoruz. Kaliteli malzemelere ev sahipliği yapan modelin iç mekanı oldukça şık bir görüntü sunuyor. Model gamının tepesinde yer alacak modellerde 12.3 inçlik gösterge tablosunun yanı sıra 10.1 inç boyutundaki bilgi-eğlence sistemi ekranı ve 8.6 inçlik dijital klima kontrol ekranı yer alacak. Yeni A6’da ayrıcai ısıtma, havalandırma ve masaj özellikleri sunan koltuklara da yer verilmiş.

Opsiyon listesi de bir hayli kalabalık olan modelde panaromik cam tavan, Bang&Olufsen ses sistemi ve hava kalite paketi gibi birçok öge müşterilerin tercihine sunulacak. Alman üretici, ‘merkez konsolda yer alan ekranların yüzüyor gibi görünmesine’ olanak sağlayan iki farklı ambiyans aydınlatmasının da yeni modelde yer alan seçenekler arasında olduğunu belirtti.

Yeni model ilk etapta Avrupa’da iki farklı motor seçeneği ile yollara çıkacak. 3.0 litrelik TFSI V6 motorun 340 beygir ve 500 Nm tork ürettiği açıklanırken bu ünite 7 ileri S-Tronic şanzıman ile gücünü dört tekerleğe birden iletebilecek. 0-100 km/s hızlanma süresinin 5.1 saniye olduğu açıklanan modelin maksimum hızı ise 250 km/s ile sınırlandırılmış. 2019-Audi-A6-14Dizel cephesinde ise 286 beygir güç ve 620 Nm tork üreten 3.0 litrelik TDI V6 ünite görev yapacak. 8 ileri triptonic şanzımana sahip olacak olan araç, ‘quattro’ dört tekerlekten çekiş sistemine sahip.

Her iki motor seçeneğinde de lityum-iyon bataryaya sahip hafif hibrit sistemi yer alacak. Audi’den yapılan açıklamaya göre bu sistem yardımıyla aracın 100 km’deki yakıt harcaması 0.7 litre azalacak.

Alman üretici, sunulan yeni süspansiyon sistemi ve direksiyon açısı arttıkça daha direkt tepkiler veren direksiyon sistemi sayesinde yeni A6’nın mevcut modele göre çok daha sportif bir yapıya sahip olduğu iddiasında. Opsiyonel olarak adaptif havalı süspansiyonun sunulduğu modelde müşteriler ayrıca sportif diferansiyel ve süspansiyon da tercih edebilecekler.

Yeni A8 ile başlayan sürücü asistanı sistemlerine yeni nesil A6’da da yer veren Audi, aracın kendi kendini park etmesine olanak sağlayan Park paketinin yanı sıra şehir içindeki sürüşlerde kolaylık sağlayan City sürücü asistanı ve aracı şeridinde tutmak adına küçük direksiyon hareketleri yapabilen Tour sistemi gibi birçok asistan sisteme yer vermiş.

Almanya’da Haziran ayında satışa sunulacak olan Audi A6 50 TDI modelinin fiyatı ise 58.050 € olarak açıklandı.

 

 

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın