2019 BMW M5 Competition Package, 625 beygirle geliyor

0

BMW M5, hali hazırda sahip olduğu 600 beygir güç ve dört tekerlekten çekiş sistemiyle oldukça iyi bir performans otomobili ancak Bavyeralı üretici M5 Competition Package ile çıtayı bir üst seviyeye çıkarıyor.

Kaputunun altında standart M5’te olduğu gibi 4.4 litrelik çift turbo beslemeli V8 motora yer verilen araç 625 beygir güce sahip. Özel versiyonun tork değeri ise iddiaların aksine 750 Nm ile değişmemiş. Gelen ekstra güç ile birlikte 0-100 km/s hızlanma süresi 0.1 saniye gelişerek 3.3 saniyeye ulaşan araç, 0’dan 200 km/s sürate ulaşmak için ise yalnızca 10.8 saniyeye ihtiyaç duyuyor.

Standart M5’te olduğu gibi, gücünü 8 ileri otomatik şanzımanla yere aktaran ve yine arkadan çekiş öncelikli dört tekerlekten çekiş sistemine sahip olan M5 Competition Package’nin sürüş yüksekliği de 7 mm azaltılmış. BMW mühendisleri ayrıca aracın şasisini ve süspansiyon sistemini de Competition Package için özel olarak ayarlamışlar. Süspansiyonları %10 oranında daha sert ayarlanan araçta daha sıkı bir viraj denge çubuğuna da yer verilmiş. Amortisörleri de elden geçirilen aracın Sport Plus modunun Grand Prix yarışlarındaki ultra dinamik sürüşe göre ayarlandığı belirtildi.2019-BMW-M5-Competition-22Performans odaklı geliştirilen versiyon tasarım anlamında ise büyük bir değişikliğe uğramamış. Ön ızgarada, arka tamponda, yan aynalarda yer verilen parlak siyah detaylar ve 20 inç boyutundaki özel jantlar Competition Package’yi standart versiyondan ayırmamızı sağlıyor. Henüz sesini duymasak da ”dikkat çekici bir müzikal” yarattığı söylenen aracın spor egzoz sistemi de sunulan farklılıklar arasında.

Aracın içine geçtiğimizde ise, M5 logolu özel emniyet kemerleri ve özel olarak tasarlanan paspaslarla karşılaşıyoruz. Ayrıca araç çalıştırıldığında, dijital gösterge panelinde  ‘M Competition’ grafiği beliriyor.

Her anlamda başarılı olan bi modeli küçük dokunuşlar ile daha başarılı hale getiren BMW, M5 Competition Package’yi Haziran ayında üretmeye başlayacak. Performanslı sedan otomobilin siparişleri ise alınmaya başlandı.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın