2019 BMW X5, çok daha cesur tasarımıyla karşımızda

0

BMW, yeni nesil X5 modelinin üzerindeki örtüleri sonunda kaldırdı. Yeniden tasarlanan model, büyük bir krom ızgara ve daha geniş hava girişleri ile daha sportif bir görünüm kazanmış.

Yeni nesil ile birlikte daha keskin hatlara kavuşan SUV model, kendine özgü karakter çizgilerini taşımaya da devam ediyor. Ayrıca 2019 BMW X5, sahip olduğu ince LED stop lambaları ile Alman markanın bugüne kadar süregelen L formlu lambalarına da bir son vermiş. Arka bölümde yer verilen çift egzoz çıkışı ve bagaj kapağına entegre spoyler aracın sportif karakterine katkıda bulunmuş. Ön çamurluk arkasında konumlandırılan hava girişi de dikkat çeken bir diğer detay olarak gözümüze çarptı.

Genel anlamda yeni nesil ile birlikte büyüyen boyutlara sahip olan X5’in uzunluğu 36 mm, genişliği 66 mm, yüksekliği ise 19 mm artış göstermiş. Artan boyutlar dingil mesafesine de olumlu yansımış; yeni model selefine göre 42 mm daha uzun bir dingil mesafesine sahip olacak. Artan boyutlarla birlikte X5’in bagaj hacmi de 645 litreye ulaşmış, koltuklar yatırılınca ise bu değer 1.860 litreye çıkabiliyor.

Evrimsel tasarım iç mekanda da kendini gösteriyor. Yeni nesilde malzeme kalitesi yükselirken teknolojik anlamda da gelişme kaydedilmiş. Yeni bir direksiyon simidine kavuşan modelde dijital gösterge ekranı da tüm bilgileri sürücüsüyle paylaşmakla görevlendirilmiş. 12.3 inç boyutundaki bilgi-eğlence ekranı ise sürücü odaklı yerleştirilmiş. Yenilenen havalandırma ızgaraları krom çerçevelerle süslenirken klima kontrolleri dijital elemanlara bırakılmış. Yeni modelin iç mekanı ise ambiyans aydınlatması ile renklendirilmiş.BMW-X5-37Yeni X5’in opsiyon listesinden bahsedersek BMW, dört bölgeli bir iklim kontrol sistemi ve yüzde 30 daha büyük panoramik cam tavan sunacak. Müşteriler ayrıca 20 hoparlörlü Bowers & Wilkins Diamond Surround Ses Sistemi ve iki adet 10.2 inç ekran ve bir Blu-Ray oynatıcı içeren bir arka koltuk eğlence sistemi sipariş edebilecekler. Yeni model ayrıca üçüncü koltuk sırası ile de sipariş edilebilecek ancak yedi koltuklu oturma düzeni isteyen müşterilerin yeni X7’yi bekleyeceğini söyleyebiliriz.

2019 BMW X5 ilk etapta dört farklı benzinli ve dizel motorla sunulacak. Giriş seviyesinde 3.0 litrelik sıralı 6 silindirli turbo beslemeli ünite ile sunulacak. 340 beygir güç ve 450 Nm tork üretebilen bu motor, yeni modelin 5.5 saniyede 100 km/s hıza çıkmasını sağlarken aracın son hızı ise 243 km/s olarak açıklandı.

Daha güçlü bir seçenek isteyenler için ise X5 xDrive50i hazır bulunuyor. 4.4 litrelik çift turbo beslemeli V8 motora ev sahipliği yapan model, 462 beygir güç ve 650 Nm tork üretiyor. Avrupa’da sunulmayacağı açıklanan bu modelin 0-100 km/s hızlanması 4.7 saniye tamamlarken son hızı ise 250 km/s ile sınırlandırılmış.

Dizel cephesinde geçtiğimizde, ilk olarak 265 beygir güç ve 620 Nm torka sahip olan 3.0 litrelik turbo beslemeli ünite sunulacak. Daha güçlü seçenek olarak ise X5 M50d bulunacak. 400 beygir güç ve 760 Nm torka sahip olan bu model, 100 km/s hıza çıkmak için 5.2 saniyeye ihtiyaç duyarken son hızı ise 250 km/s olarak açıklandı.BMW-X5-6-1Sunulan motorlardan bağımsız olarak tüm modellerde 8 ileri otomatik şanzıman kullanılırken bu şanzıman gücü, arkadan çekiş odaklı dört tekerlekten çekiş sistemine iletecek. İlerleyen aşamalarda ise plug-in hybrid ve yüksek performanslı X5 M versiyonlar model gamına katılacak.

Yeni nesil ile birlikte performans odaklı olarak geliştirilen model standart olarak aktif süspansiyon sistemi ile sunulacak. Ayrıca dört tekerlekten yönlendirme sistemi ve limitli kaydırmalı diferansiyel de sunulan opsiyonlar arasında olacak. Müşteriler ayrıca, sürüş yüksekliğini 40 mm’ye kadar arttıran veya azaltabilen havalı süspansiyon sistemini de sipariş edebilecek.

2019 X5, off-road paketine de sahip olacak. Havalı süspansiyon ve sınırlı kaydırmalı diferansiyelin yanı sıra gövde koruma plakalarına yer verilen versiyon, çakıl, kaya, kum ve kar gibi yüzeyler için farklı sürüş modlarına sahip olacak.

Yeni model, Şerit Takip Asistanı ve Trafik Asistanı gibi seçenekler de dahil olmak üzere çeşitli sürücü destek sistemlerine ev sahipliği yapacak.  2019 BMW X5’te sunulan yenilikler arasında, sürücünün otomobili kullanamayacağı acil sağlık durumlarında aracı güvenli bir şekilde durduran Emergency Stop Assist sistemi de yer alıyor.

Tasarım ve teknolojik anlamda önemli gelişmeler kaydeden yeni BMW X5’in bu yılın son çeyreğinde piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın