2019 Mercedes-Benz B-Serisi kamuflajlarına veda ediyor

0

Mercedes-Benz, yeni nesil B-Serisi’nin testlerine devam ederken son çekilen casus fotoğraflar ile aracı oldukça az kamuflajla görme fırsatı yakaladık. Kamuflajlarından büyük oranda kurtulan prototip aracın, markanın yeni A-Serisi ve CLS modelleri ile başlayan yeni tasarım felsefesine sahip olacağını görüyoruz..

Tamamen yenilenen Mercedes-Benz B-Serisi, selefine kıyasla çok daha şık yapısına rağmen kompakt MPV karakterini sürdürüyor. Yeni casus görüntüler ile birlikte, A-Serisi’nde bulunan büyük ön ızgara, açılı farlar ve sivri uçlu stop lambalarının 2019 B-Serisi’nde de kullanılacağını söyleyebiliriz.

Yeni modelde dikkat çeken bir diğer ayrıntı ise ön bölümde bulunan spoyler oldu. Ancak B-Serisi’nde AMG tarafından desteklenen bir versiyonun olmasını beklemiyoruz, o yüzden bu spoyler sadece yabancı gözleri yanıltmak için kullanılmış olabilir.4Mevcut Mercedes-Benz B-Serisi’nin iç mekanıyla öne çıktığını söyleyemeyiz ancak yeni nesil ile birlikte bu durum da değişecek gibi görünüyor. Çekilen casus görüntüler sayesinde, yeni modelin çok daha teknolojik ve yüksek kaliteli malzemelerin kullanıldığı bir iç mekana sahip olacağını biliyoruz. Mercedes-Benz’in son modellerinin hepsinde sunduğu çift ekranlı düzen B-Serisi’nde de üç farklı boyut seçeneği ile birlikte yerini alacak.

İç mekana genel olarak baktığımızda, gösterge panelinden ekranların konumlandırılmasına, havalandırma ızgaralarından klima kontrollerine ve MBUX dokunmatik kontrollerine kadar yeni A-Serisi ile aynı yapıya sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Motor seçeneklerine baktığımızda ise yine yeni nesil A-Serisi ile ortak olmasını bekliyoruz. Geniş bir benzinli ve dizel motor gamına sahip olacağını düşündüğümüz B-Serisi’nde ilerleyen dönemde ise elektrikli bir versiyon görebiliriz.16Giriş versiyonunda Renault-Nissan ortaklığı ile birlikte geliştirilen 1.3 litrelik turbo beslemeli benzinli motorlar yer alacak. Yeni motor 116, 142 ve 162 beygirlik seçeneğe sahip olurken daha fazla güç isteyenler için ise 2.0 litrelik motora sahip B 220 ve B 250 versiyonları sunulacak. Bu versiyonlar sırasıyla 190 ve 224 beygir güç üretebilecek.

Dizel cephesinin giriş versiyonu B 180d modelinde ise yine Renault ortaklığının ürünü olan 115 beygir güç üretebilen 1.5 litrelik dizel motor görev yapacak. Bu motorun dışında Mercedes-Benz’in yeni 2.0 litrelik dizel ünitesi de yine seçenekler arasında olacak. Yeni model giriş seviyesinde 6 ileri manuel şanzımanla sunulurken diğer tüm versiyonlar 7 ileri otomatik şanzımanla eşleştirilmiş.

Mercedes-Benz’in yeni B-Serisi’ni 2018 yılı bitmeden tanıtmasını bekliyoruz. Yeni model en iyi ihtimalle Paris Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkacak.

 

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın