2020 BMW iX3 kamuflajlarından kurtuluyor

0

Audi ve Mercedes-Benz önümüzdeki ay elektrikli SUV modellerini tanıtmaya hazırlanırken BMW de kendi elektriklisi iX3’ün testlerine devam ediyor.

Daha önce Çin Otomobil Fuarı’nda konsept olarak karşımıza çıkan iX3, 2020 yılında piyasaya çıkacak ve markanın ilk elektrikli SUV modeli olacak. Daha önceki prototipler standart modelden neredeyse ayırt edilemezken son çekilen görüntüler mavi kamuflajın altında saklı çevre dostu modelin üretim karoserini ortaya koyuyor.

Beklendiği gibi elekrikli model, standart X3 ile büyük oranda benzeşirken detaylarda fosil yakıt tüketen kardeşinden ayrılıyor. Revize edilmiş ön ızgarasıyla yeni bir ön yüze sahip olan elektrikli aracın konsept modelde öne çıkan papyon benzeri tasarıma sahip olmasını bekliyoruz.

Biraz daha aşağıya indiğimizde ise konsept modele sadık kalınan geniş hava girişini görüyoruz. Bunun dışında aracın yan hava girişlerine sahip olduğunu da söyleyebiliriz, bu girişlerin de dikey olarak konumlandırıldığını tahmin ediyoruz.6iX3’te tasarımın geri kalanı ise büyük ölçüde aynı görünüyor ancak elektrikli güç ünitesi nedeniyle egzoz sistemine ihtiyaç duyulmamış olması aracın arka tamponunu da standart versiyondan ayırıyor.

Casus fotoğrafçılar maalesef araca iç mekanını çekecek kadar yaklaşamamışlar ancak bu bölümde de değişimin minimum olduğunu düşünüyoruz. Henüz resmi bir bilgi yok ancak revize edilmiş bir gösterge paneli ve elektrikli modele özgü bilgi-eğlence sistemi ekranının kullanılmasını bekleyebiliriz.

Konsept modelde olduğu gibi üretim versiyonunda da 70+ kWh’lik bir batarya ve 270 beygirden fazla güç üretebilen bir ünitenin kullanılacağı öngörülüyor. Elektrikli modelin tek bir şarjda 400 km’den fazla olması beklenirken aracın bataryası 150 kW’lik bir şarj cihazı ile 30 dakikada tamamen doldurulabilecek.

 

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın