410 beygirlik BMW M2 Competition yüzünü gösterdi

0

Sızdırılan fotoğraflar ve yapılan bir çok iddianın ardından BMW, M2 Competition’u sonunda tanıttı.

M2 Coupe’nin yerine geçecek olan otomobil birkaç küçük değişiklikle yoluna devam ediyor. Artan güç ile birlikte motoru soğutmak için daha geniş bir ön ızgaraya kavuşan aracın ön yüzü de yenilenmiş. Bunların dışında, aerodinamik yan aynalara ev sahipliği yapan modelde siyah egzoz çıkışları ve Michelin Pilot Super Sport lastiklere sarılan yeni 19 inç jantlar yer alıyor.

İç mekan da büyük oranda değişmeden kalmış ancak aydınlatmalı M2 logolarına sahip yeni M spor koltuklar oldukça dikkat çekiyor. Sürücüler ayrıca kırmızı bir ateşleme düğmesi ve performans ayarlarına yer verilen M spor direksiyonla karşılacaklar. Yer yer kullanılan Alcantara döşemeler aracın iç mekanına farklı bir hava katarken BMW M logolu emniyet kemerleri de oldukça şık görünüyor. Ayrıca BMW, M2 Competition eşik plakaları ile bu otomobilin oldukça özel bir model olduğunu sürücüsüne bir kez daha hatırlatmak istemiş.BMW-M2-Competition-29M2 Competition’daki asıl değişiklik ise kaputun altında yatıyor. Kullanıcılar kaputu açtıklarında, M3 ve M4 modellerinde kullanılan çift turbo beslemeli 3.0 litrelik 6 silindirli motorun modifiye edilmiş bir versiyonu ile karşılacaklar. 410 beygir güç ve 550 Nm tork üretebilen bu ünite standart olarak 6 ileri manuel şanzımanla sunuluyor. 0-100 km/s hızlanmasını 4.2 saniyede tamamlayan otomobil, M DCT adı verilen 7 ileri çift kavramalı şanzıman ile tercih edildiğinde de ise bu rakam 4.0 saniyeye düşüyor. Son hızı elektronik olarak 250 km/s ile sınırlandırılan modeli M Driver’s Paketi ile satın alanlar ise 280 km/s hıza kadar çıkabilecekler.

Yeni motorun soğutma sistemi de M4 Competition’dan alınmış. Ana radyatörün yanı sıra iki yan radyatör ve bir yağ soğutucusuna yer verilen sistemde M DCT’li versiyonlarda şanzıman yağı soğutucusu da yer alıyor. Sadece güçlü motorla yetinmeyen Bavyeralı üretici,karbon fiber destekli kule gergisinin yanı sıra aracın elektromekanik direksiyon sistemini elden geçirirken geliştirilmiş bir Aktif M Diferansiyel sistemine M2 Competition’da yer vermiş. Yine M3 ve M4 modellerinden tanıdığımız alüminyum akslar ve yenilenen süspansiyon sistemi de M2 Competition’un yol tutuşunu geliştirmek için kullanılmış.BMW-M2-Competition-6-2Bu denli hızlı bir aracın frenlerinin de iyi olması lazım tabi, Önceki modelde 380 ve 370 mm boyutlarında olan ön ve arka frenler yerini 400 ve 380 mm olan türevlerine bırakmış. Fren kaliperlerinin piston sayıları da ikişer adet artarak önde altı arkada ise dörde ulaşmış.

Donanım anlamında da gelişen model, çarpışma uyarı sistemi, acil durum park asistanı, şerit takip uyarı asistanı gibi güvenlik sistemleri ile donatılmış.

Tasarım olarak olmasa da performans ve teknolojik anlamda büyük yol kat eden M2 Competition’un satışları bu yılın yaz aylarında başlayacak.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın