730 bg’lik Mercedes-AMG GT Black Series tanıtıldı

Mercedes-AMG’nin yeni süper spor otomobili markanın motorsporlarındaki geçmişini ve uzun yıllara dayanan otomobil geliştirme tecrübesini üstünde taşıyor. Ortaya ise 730 beygir güce sahip bir V8 motor, etkin bir aerodinamik gövde ve dikkat çekici bir tasarıma sahip otomobil çıkıyor.

Black Series, 2006 yılından bu yana Mercedes-AMG’de çok özel otomobilleri temsil ediyor. Bir yol otomobili olarak üretilmiş olsa da yüksek performanslı pist kullanımını destekliyor. AMG GT Black Series, seri üretim bir Mercedes-AMG için imal edilmiş en güçlü AMG V8 motoruyla yollara çıkıyor.

Mercedes-AMG mühendisleri de 4.0 litrelik Biturbo motoru tekrar elden geçirmiş ve özellikleri daha üst seviyeye taşıyıp AMG GT Black Series’in kaputunun altına yerleştirmiş. Genellikle V8 motorlarda yaygın olarak iki tip uygulanıyor. Bunlardan biri AMG’nin de bugüne kadar tüm motorlarında uyguladığı ve her bir silindir sırasındaki krank pimlerinin birbirine 90 derece açıyla durduğu “Cross-Plane”. Diğeri ise tüm krank pimlerinin 180 derece açıyla birbirinin üzerine binerek dengelendiği “Flat Plane”.

Önden bir Cross-Plane krank miline bakıldığında ismini aldığı çarpı görülebiliyor. Bu yapının avantajı yüksek çalışma karakteri ve alt devirlerden itibaren yüksek tork üretimi sunuyor olması. Ve bir diğer önemli özellik ise karakteristik V8 sesi. AMG mühendisleri, hacmi ve buna bağlı olarak güç potansiyelini tam anlamıyla kullanabilmek için 4,0 litrelik V8 Biturbo motorun egzoz tarafını motorun iki silindir sırasının içine; “V”ye yönlendirdi.

AMG GT Black Series’teki yeni motor, kuru karter yağlamalı AMG 4,0 litrelik V8 Biturbo motora dayanıyor ancak çok sayıda değişiklik nedeniyle şirket içinde M178 LS2 kodu ile anılıyor. Bu motor 730 beygir güç ve 800 Nm tork üretiyor. Yeni eksantrik milleri ve yeni egzoz manifoldları, yeni ateşleme düzenine uyarlanırken böylece gaz tepkileri daha da iyileşiyor.

Tıpkı AMG GT 4-Kapı Coupe’nin en üst versiyonunda olduğu gibi Twin-Scroll turbo beslemeler sürtünme önleyici rulmanlara sahip ve bu onların tepkilerini iyileştiriyor. Ayrıca Black Series’te turbolarda daha büyük paller bulunuyor. Böylece iki turbo saatte toplam 1.100 kg hava basabiliyor. Doğrudan bir karşılaştırma yapmak gerekirse AMG GT R’de turbolar saatte 900 kg hava basıyor. Sürekli 7.000 d/d risk teşkil etmiyor ve maksimum devir sayısı 7.200 d/d ile elektronik olarak sınırlandırılıyor. İki adet intercooler ise havanın her daim ideal ısıda olmasını sağlıyor. Yeni motor siyah motor kapağı ile farkını görselliğine yansıtıyor.

0’dan 100 km/s hıza sadece 3,2 saniyede ulaşan AMG GT Black Series, 9 saniyeden daha kısa bir sürede 0’dan 200 km/s hıza ulaşıyor. Maksimum hız ise 325 km/s.

Gelişmiş aerodinamik yapı üstün sürüş dinamiklerine ve hızlı tur zamanlarına katkı sağlıyor. Ön tasarımı AMG GT3 yarış otomobilinden transfer edilen yeni ve daha büyük hava girişiyle başlıyor. Radyatör ızgarasında koyu krom dikmeler bulunuyor. Çamurluk soğutucuları doğrudan merkezi hava girişinden aktığı için ön tampondaki iki ek dış hava girişi devreden çıkıyor. Hilal şeklindeki kanatçıklar hava akışını optimize ediyor, ön akstaki bastırma kuvvetini arttırıyor ve aynı zamanda fren soğutmasını da iyileştiriyor. Hava perdeleri akışı tekerleğe yönlendirirken, lastiklerin önündeki kanatçıklarla birlikte sürtünme katsayısı düşüyor ve yere basma kuvveti arttırılıyor. Böylece yeni tasarım dili maksimum soğutma havası verimliliği ile daha düşük hava direnci ve arttırılmış yere basma kuvvetini birleştiriyor.

Karbon ön tampon altı eklentisi iki aşamada “Sokak” ve “Yarış” olmak üzere manuel olarak ayarlanabiliyor. Yarış modunda aracın ön bölümünün altında öne doğru uzayan ters kanat şeklinde bir difüzör oluşuyor. Sürüş hızına bağlı olarak bu bölüm artan rüzgâr basıncının etkisiyle daha da ileri çıkarak gövde altındaki hava akış hızını artırıyor. Black Series bu sayede daha yüksek viraj hızlarına ulaşabiliyor. Ön difüzörün “Yarış” konumunda olduğu durumlarda yeni arka spoyler ile arka akstaki yere bastırma kuvveti daha da artırılabiliyor.

İki adet büyük hava tahliye ızgarasına sahip karbon motor kaputu doğrudan motorsporlarından transfer edilen bir uygulama. Büyük tahliye kanalları eğimli radyatör panelinden çıkan sıcak havayı motor bölmesinden dışarı tahliye ediyor ve aynı zamanda toplam yere basma kuvvetini artırıyor.  Ayrıca hava sütunlarının yanından yan cam boyunca arka tarafa yönlendiriliyor ve hava burada arka spoylerin verimliliğine katkı sağlıyor. Karbon ön çamurluklara entegre edilen gövde rengindeki beş çıtalı hava çıkış kanalları hem çamurluk içindeki havayı tahliye ediyor hem de ön aksın yere basma kuvvetini arttırıyor. Aracın yan tarafındaki hava akımı karbon yan marşpiye ile optimize ediliyor. Arka aks frenleri yan marşpiye kaplamalarına entegre edilen havalandırma kanallarıyla soğutuluyor.

Arkadan bakıldığında heybetli difüzörüyle yeni arka tampon, sağda ve solda olmak üzere iki adet yuvarlak egzoz çıkışı, yanlardaki çamurluk hava tahliyesi kanalları ve yenilikçi spoyler konsepti dikkat çekiyor. İki kanatlı karbon spoyler mekanik olarak ayarlanabiliyor. İkinci alt kanat önden gelen havayı çok iyi karşıladığından daha küçük ve dar bir tasarıma sahip. Mat siyah renginde karbon kanat destekleri de aerodinamik verimliliğe katkı sağlıyor.

Üstteki aktif kanat sürüş koşuluna ve seçilen AMG Dynamics moduna bağlı olarak elektronik olarak 20 derecelik bir açıyla ayarlanıyor ve dikey ve yanal dinamizmini iyileştiriyor. Alçak pozisyonda rüzgâr sürtünmesini azaltan spoyler otomobilin maksimum hıza daha çabuk ulaşmasına yardımcı oluyor. Daha dik konumda arka akstaki yere basma kuvvetini artırarak fren performansı ile viraj performansını iyileştiriyor.

Basic, Advanced, Pro veya Master olmak üzere seçilen AMG Dynamics sürüş moduna bağlı olarak aktif kanat farklı ayarlanıyor. Örneğin Master sürüş modunda aktif kanat 250 km/s hıza kadar açık duruyor ve 250 km/s’den sonra rüzgâr sürtünmesini azaltarak maksimum hıza daha kısa sürede ulaşmak adına kapanıyor. Ancak sürücünün sert bir fren manevrasında veya viraja girmesiyle aktif kanat tekrar açılarak yere basma kuvvetini artırıyor ve böylece fren veya viraj performansını destekliyor. Sürücü ayrıca aktif kanadı orta konsoldaki bir düğme yardımıyla manuel olarak açıp kapatabiliyor.

AMG GT R’de olduğu gibi Black Series’te de yüksek sönümleme kuvvetleri ile pist kullanımındaki özel gereksinimleri uyarlanan ayarlanabilir bir AMG coilover kit kullanıma sunuluyor. Motorsporlarından aktarılan bu teknoloji kademesiz adaptif ayarlı amortisörler sistemi AMG Ride Control ile birlikte kullanılıyor. Elektronik kontrollü sistem sürüş, hız ve yol şartlarına bağlı olarak her bir tekerleği bağımsız olarak ayarlıyor. Amortisörler içindeki yeni bağımsız sönümleme ve itme supapları sayesinde ayarlama çok hızlı gerçekleştirilebiliyor. Örneğin fren anında veya virajda sertleştirilen amortisör gövde salınımlarını ciddi oranda azaltıyor. Amortisörün hıza bağlı olarak sürekli uyarlanması yüksek hızlarda bile her zaman yolla mümkün olan en iyi teması garanti ediyor ve böylece sürüş güvenliğine katkıda bulunuyor.

Sürücü AMG Drive Unit veya AMG Dynamic Select üzerinden “Konfor” “Sport” ve Spor Plus” olmak üzere adaptif amortisörleri o anki sürüş gereksinimine göre ayarlayabiliyor. “Konfor” ve “Sport” trafiğe açık yollarda kullanılmak üzere ayarlanıyor. “Spor” sürüş modunda amortisör geometrisi sertleşiyor ve konfor azalıyor. Bu sürüş modu trafiğe açık yollar dışında pistte de tercih edilebiliyor. “Sport Plus” ise tamamen pist kullanımı için ayarlanan bir sürüş modu. Sistem; Hockenheim gibi bir F1 pisti veya Nürburgring-Nordschleife gibi dalgalı bir pist olmak üzere yol karakteristiğini otomatik olarak algılıyor ve süspansiyon karakteristiğini buna göre ayarlıyor.

Michelin ile birlikte Black Series için özel Pilot Sport Cup 2 R MO lastikler geliştirildi. Tıpkı motorsporlarında olduğu gibi bu lastik Mercedes-AMG için özel olup iki farklı hamurla sunuluyor. Fabrika çıkışı standart lastik olarak “yumuşak hamur” olarak adlandırılan ve yanaklarında AMG GT Black Series’in siluetinin yer aldığı Michelin Pilot Sport Cup 2 R MO1A sunuluyor. Ayrıca opsiyon olarak daha yüksek ısılarda kullanmak üzere “sert hamur” da tercih edilebiliyor. Michelin Pilot Sport Cup 2 R MO2 AMG Performance Center üzerinden sipariş edilebiliyor ve üzerinde Fransız lastik üreticisinin motorsporları etiketi bulunuyor. Önde 285/35 ZR 19 lastikler 10 J x 19 jantları çevrelerken, arkada 335/30 ZR 20 lastikler 12 J x 20 jantları çevreliyor.

İç mekân konsepti AMG GT Black Series’in ürün gamı içindeki konumunu belirtiyor. Özel Napa deri, siyah renkli sportif Dinamica mikrofiber ve turuncu kontrast dikişlerle kombine ediliyor. Ön konsol ve tutma kolları yerine çekme halkaları ile donatılan yeni hafif kapı panelleri siyah Dinamica mikrofiber ile kaplanıyor. Turuncu dikişler, mat siyah dekoratif süslemeler Gece Paketi ile iç mekân kaliteli, sportif ve modern bir görünüm sergiliyor. AMG’nin yarış tipi karbon koltukları hafif yapı ile gelişmiş yan desteği aynı potada eritiyor. Ayrıca opsiyon olarak gri kontrast dikişler de sunuluyor.

AMG GT Black Serisi, sürücünün önünde 12,3 inçlik gösterge paneli ve orta konsolda 10.25 inçlik multimedya ekranı olmak üzere AMG GT ailesiyle aynı tamamen dijital ekranlarla donatılıyor. Gösterge paneli “Klasik”, “Sportif” veya “Süper Spor” olmak üzere AMG’ye özgü üç farklı ekran tasarımı kullanıma sunuyor. Merkezi devir saatine sahip “Süper Spor” görünümünde, örneğin manuel vites modunda “Shiftlight” adı verilen vites değiştirme göstergesi gibi kapsamlı ek bilgiler gösteriliyor. Multimedya ekranındaki görselleştirmeler, sürüş yardımcıları, araç ve iletişim sistemlerinin animasyonlu gösterimleri de dahil olmak üzere diğer araç işlevlerini canlandırıyor.

V şeklindeki orta konsoldaki yenilikçi renkli ekran düğmeleri, şanzıman, şasi, ESP, egzoz sistemi, arka spoyler ve start-stop fonksiyonlarının ekranı ile kontrolünü birbirine entegre ediyor. TFT teknolojisine sahip ekran tuşlarının işlevleri sezgisel olarak anlaşılabilir sembollerle gösteriliyor ve parmak dokunuşuyla ilgili fonksiyon çalıştırılabiliyor. Hala mekanik bir basınç noktasına sahip oldukları için yarış eldivenleriyle de kullanılabiliyorlar. Ekran düğmeleri, sürüş programlarına ve ses sisteminin ses kontrolüne ait iki adet düğme ile destekleniyor.

AMG Performance Direksiyon da AMG GT ailesinden transfer ediliyor. Direksiyon simidi tamamen Dinamica mikrofiber ile kaplı ve direksiyon simidi üzerinde Black Series yazısı ile AMG logosu bulunuyor. Alüminyum vites değiştirme kulakçıkları vitesleri manuel değiştirme imkânı ve daha sportif bir sürüş deneyimi sunuyor. Entegre dokunmatik kontrol düğmeleri ile gösterge paneli ve multimedya ekranı fonksiyonları yatay ve dikey kaydırma hareketleriyle sezgisel olarak kullanılabiliyor.

Direksiyon üzerindeki döner kumandalı ve entegre ekranlı AMG kumanda tuşları ve iki dikey konumlu, anahtarlı renkli ekran düğmesi de standart olarak sunuluyor. Sağdaki yuvarlak döner düğme üzerinden AMG sürüş programları kontrol edilirken, seçilen ayar ise düğmeye entegre renkli LCD ekranda gösteriliyor. Programlanma özelliğine sahip iki ekran düğmesi ve sol taraftaki ek düğmelerle AMG işlevleri doğrudan direksiyon simidi üzerinden kontrol edilebiliyor. Seçilen fonksiyon, ekran simgesinde gösteriliyor ve sürücü ilgili düğmeyi kullanarak bu fonksiyonu etkinleştirebiliyor. Böylece kullanıcı iki AMG fonksiyonunu bu düğmelere tanımlayarak sadece tek bir dokunuşla bu fonksiyona erişim sağlayabiliyor.

AMG Gece Paketi iç mekân tasarım konsepti de standart olarak sunuluyor. Paket kapsamında; parlak siyah vites değiştirme kulakçıkları, direksiyon kolları, opsiyon olarak sunulan AMG Performance koltukların tokaları ve siyah çelik kapı eşikleri devreye giriyor. Tüm bu detaylar sportifliği daha da ön plana çıkartıyor.

Teknik Özellikler

Motor4,0-Litre-V8 Biturbo
Motor hacmi3.982 cc
Maksimum güç730 BG (537 kW), 6.700-6.900 d/d
Maksimum tork800 Nm, 2.000-6.000 d/d
Çekiş tipiArkadan itiş
ŞanzımanAMG SPEEDSHIFT DCT 7G
Karma Koşullarda Yakıt Tüketimi12,8 lt/100 km
Karma Koşullarda CO2 Emisyon Değeri292 gr/km
Verimlilik SınıfıG
Hızlanma 0-100 km/s3,2 sn
Maksimum hız325 km/s

 

İlginizi Çekebilir Posts

Next Post

Bir Cevap Yazın