Alpina B5 Bi-Turbo en hızlı seri üretim station-wagon model oldu

0

Performans odaklı bir BMW istiyorsanız Bavyeralı markanın M versiyonlarına bakabilirsiniz. Ancak hem performanslı hem de konfor odaklı bir BMW arıyorsanız Alpina modellerine bakmanızı öneriyoruz. Alpina’nın sunduğu araçlara bakarsak station-wagon karoseriyle B5 Bi-Turbo çok yönlülüğü ile öne çıkıyor.

5 Serisi Touring baz alınarak inşa edilen Alpina B5 Bi-Turbo Touring, 4.4 litrelik çift turbo beslemeli motorundan 617 beygir güç elde ediyor. Tıpkı M5‘te olduğu gibi dört tekerlekten çekiş sistemi ile gücünü yere aktaran modelde, istendiği takdirde tork %90 oranında arka tekerleklere iletilebiliyor.

Alpina’nın yüksek performanslı araçlar yaratma konusundaki uzmanlığı sayesinde, B5 Bi-Turbo Touring oldukça hızlı. 3.5 saniyede 100 km/s hıza çıkabilen otomobilin son hızı ise 322 km/s olarak belirtiliyor.76879e19-alpina-b5-touring-bi-turbo1Bununla birlikte diğer tüm seri station-wagon otomobillerinden ayrı olarak 250 km/s’lik hız limiti konulmaması Alpina B5 Bi-Turbo’yu dünyanın en hızlı seri üretim station-wagon otomobil yapıyor.

Aracın ne kadar hızlı olduğunu bir video ile göstermek isteyen Alpina, B5 Bi-Turbo’ya rakip olarak 911 GT2 RS ve Mercedes-AMG GT R’yi seçmiş. Öncelikte pistte birbirleri ile yarışan iki süper otomobil, Alpina B5 Bi-Turbo’nun gelmesiyle ona yol vermek zorunda kalıyor. Videoda hız ile birlikte Alpina B5 Bi-Turbo’da yolculuk etmenin daha rahat olduğunun da altı çizilmiş.

B5 Bi-Turbo Touring’i daha da cazip kılmak isteyen Alpina, özellikle fazla dikkat çekmek istemeyenler için aracın tasarımını M5 sedana kıyasla çok basit ve rafine olması konusunda mesai harcamışlar. Bu sayede Alpina B5 Bi-Turbo Touring gerçek bir ‘sleeper’ olmuş diyebiliriz.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın