BMW M2 Gran Coupe 370 beygir güç ile geliyor

0

BMW, 2 Serisi model gamını gün geçtikçe genişletiyor. Aracın performans versiyonu M2’nin yanı sıra M2 Competition ile çıtayı yükselten Bavyeralı üretici, şimide de aracın Gran Coupe modelinin M versiyonu üzerinde çalışıyor. Piyasaya çıktıktan sonra Audi RS3 Sedan ve Mercedes-Benz CLA45 modellerine rakip olacak olan M2 Gran Coupe’yi önümüzdeki sene yollarda görmeyi bekliyoruz.

Gücünü iki kapılı kardeşinde de kullanılan 3.0 litrelik 6 silindirli motordan alacak olan M2 Gran Coupe’nin aynı teknik verilere sahip olması bekleniyor. 370 beygir güç ve 465 Nm tork üreten bu motor 6 ileri manuel veya 8 ileri otomatik şanzıman ile tercih edilebiliyor. Manuel şanzıman ile 0’dan 100 km/s hızlanması 4.5 saniye olan aracın hızlanma süresi otomatik şanzıman ile  4.3 saniye oluyor. M2 Coupe’nin son hızı ise 250 km/s ile sınırlandırılmış. Yeni M2 Gran Coupe’nin de benzer değerlere sahip olacağını söyleyebiliriz.5Eklenen iki kapı ile birlikte coupe karoserli kardeşine göre daha uzun dingil mesafesi sunacak olan Gran Coupe böylelikle arka koltuktaki yolculara daha fazla bacak mesafesi sunacaktır.

İç mekanı da tamamen yenilenecek olan model, 2020 yılında gelecek olan 2 Serisi Coupe ve Cabriolet modelleri ile benzer iç mekan sunacak.

Gran Coupe sadece M versiyonu ile gelmeyecek. Alman üretici yeni modeli çeşitli benzinli ve dizel motorlarla da sunulacak. Giriş versiyonu 218i Gran Coupe’de üç silindirli ve 134 beygir güç üreten motor sunulurken 220i ve 225i modellerinde 2.0 litrelik 4 silindirli motor görev yapacak, bu motorlar sırasıyşa 182 ve 244 beygir güç üretiyor. 235i modelinde 3.0 litrelik sıralı 6 silindirli motorun kullanılması beklenirken bu ünite 365 beygir güce sahip. Dizel cephesinde ise 2.0 litrelik motorun 149, 188 ve 223 beygir güç üreten farklı versiyonları mevcut olacak.3Şanzıman konusunda müşteriler 6 ileri manuel ve 8 ileri otomatik şanzıman ile tercih edilebilirken yeni model standart olarak arkadan çekiş ile alınacak. 2 Serisi Gran Coupe’de dört tekerlekten çekiş sistemi ise opsiyonel olarak sunulacak.

Bu motorların dışında BMW’nin yeni modeli için hibrit bir ünite de planladığı iddia edildi. Bu hibrit ünitede elektrikli motorun yanında 1.5 litrelik benzinli motor ile sunulması beklenebilir. Hibrit versiyonun sadece elektrikli kullanımlarda ise 50 km’lik bir menzil sunacağı iddia edildi.

BMW’nin yeni 2 Serisi Gran Coupe ailesi, markanın Liepzig fabrikasında diğer 2 Serisi modelleri ile birlikte üretilmeye başlanacak.

Not: BMW 2 Serisi Gran Coupe görselleri kullanılmıştır.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın