BMW ve Mercedes-Benz elektrikli araçlarda ortaklığa gidebilir

0

BMW ve Mercedes-Benz, elektrikli araç platformu konusunda birlikte çalışmayı düşünüyor. Böylelikle her iki markanın da önemli ölçüde tasarruf yapabilecek.

Almanya’dan gelen haberlerde iki otomobil üreticisi kompakt ve orta büyüklükteki otomobiller için mühendislik maliyetlerini paylaşma konusunda görüşmelerde bulunduğu iddia ediliyor. Bu araçların elektrikli güç aktarma organlarına sahip oldukları öen sürülürken, içten yanmalı motorlara da ev sahipliği yapabilecek şekilde tasarlanabileceği de gelen duyumlar arasında.

Autobild’in yaptığı habere göre her iki üretici de bu sayede 7 yıllık periyotta 7.91 milyon dolardan fazla tasarruf sağlayacak ve eğer daha büyük araçlar da bu ortaklığa dahil olursa bu miktarın daha da artabileceği belirtildi. Ancak, görüşmelerin halen erken aşamada olduğu ve planların değişebileceği de yine gelen iddialar arasında.

BMW’nin finans şefi geçen yılın sonlarında şirketin Mercedes-Benz ile daha geniş bir işbirliğine açık olduğunu doğrulamıştı ancak her iki şirket için de faydalı olacak ortak araç platformları tespit etmenin zor olduğunu da sözlerine eklemişti.

BMW ve Daimler yapılan haberler konusunda henüz bir açıklama yapmadı, ancak ortaklık görüşmelerinin otonom araçları kapsamayacağı daha önceden belirtilmişti.

Bu ayın başlarında, iki Alman firması da otonom sürüş yapan araçlar sektöründe bir endüstri standardı belirlemeye çalıştıklarını, bu nedenle önümüzdeki aylarda bir dizi komite oluşturacaklarını ve gelişmiş sürücü destek sistemleri konusunda potansiyel tedarikçiler aradıklarını açıklamışlardı.

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın