BMW X3 ve MINI elektrikleniyor

0

BMW elektrikli model skalasını genişleterek güncel modellerine ve MINI’ye elektrikli modeller getirmeyi planlıyor.

BMW’nin CEO’su Harald Krueger , BMW’nin gelecek planları hakkında konuşurken elektrikli MINI’nin 2019’da yollarda olacağını ve bunu 2020’de X3 EV’nin izleyeceğini belirtti.

BMW, X3’ün elektrikli bir versiyonunu çıkararak ana modellerinde ilk kez elektrik motoru kullanmış olacak ve böylelikle Alman üretici elektrikli motor teknolojisinde seri üretime hazır olduğunu tüm dünyaya kanıtlayacak. BMW’nin patronu, yeni modellerin rekabetçi bir menzile ve fiyatlandırmaya sahip olacağını da sözlerine ekledi.

2010 MINI E

BMW, elektrikli modeli i3 ve hybrid modeli i8’in ardından Mini ve X3 ile elektrikli model gamını genişletmiş olacak. Elektrikli otomobil piyasası şimdiden kızışmış gibi görünüyor; üretime hazır olan Chevrolet Bolt ve Opel Ampera-e, güncellenen Renault Zoe’nin yanı sıra Mercedes-Benz EQ konseptiyle elektrik yarışına katılacağının sinyallerini verdi, Volkswagen’in ise 2025 yılına kadar 30 elektrikli model üreteceğini biliyoruz.

Krueger: ‘’ Rakiplerimiz elektrikli otomobiller konusunda henüz ilk aşamadayken, biz ikinci aşamaya geçiyoruz.  BMW i modellerinde kullandığımız teknoloji ile ana modellerimizin elektrikli versiyonlarını da sunmaya hazırız.’’ diye konuştu.

Yeni modellerin menzillerinin henüz belirlenmediğini aktaran Krueger, başka modellerin de elektrikli versiyonlara kavuşması için BMW müşterilerin taleplerini dikkatle izleyeceklerini belirtti. Kruger ayrıca esnekliğin otomobil sektöründeki değişiklikler için bir anahtar olduğunu sözlerine ekledi.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın