Elektrikli Ampera-e Paris’te sahneye çıkıyor

0

Opel’in yeni elektrikli otomobili Ampera-e 1-16 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek Paris Otomobil Fuarı’nda ziyaretçilerle buluşacak. Ampera-e 206 beygir gücü ve 360 Nm’lik tork değerlerini içinde barındıran elektrikli bir motora sahip. Opel mühendislerinin uzun çalışmaları sonucu ortaya çıkan bu araç dolu batarya ile 300 kilometre yol kat edebiliyor.

Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik “Ampera-e, elektrikli ulaşımın artık geniş kitlelere yayılma zamanının geldiğinin bir kanıtı” dedi ve ekledi: “Ampera-e sürdürülebilirlik ile sürüş keyfinin nasıl bir bütünlük oluşturabileceğini gösteriyor. Güçlü elektrikli motoru sürüşü gerçek bir keyfe dönüştürüyor.”

360 nm tork ve 204 hp güç ile 0’dan 50 km’ye 3,2 saniyede ulaşan Ampera-e, 80-120 km ara hızlanmasını ise 4.5 saniyede tamamlıyor. Ampera-e bu değerler ile Opel’in sportif OPC modellerini zorluyor.

Ampera-e’nin maksimum hızı ise saatte 150 km olarak ölçülmüş. Ampera-e’nin batarya grubu düz şekilde otomobilin tabanına yerleştirilmiş, böylelikle aracın iç mekan ve bagaj hacmi olumsuz etkilenmemiş.

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın