BMW X7’nin iç mekanı gözler önüne serildi

0

BMW, Los Angelese Otomobil Fuarı’nda tanıtılması beklenen amiral gemisi SUV modeli X7’nin artık son rötüşlarını yapıyor.

Geçtiğimiz yıl tanıtılan X7 iPerformance Concept modeli ile ilk ipuçları paylaşılan model, birçok tasarım ögesini de bu konseptten alıyor. Ön kısımda tartışma yaratan devasa böbrek ızgaralarına sahip olacak olan modelde LED ön farlar sunulacak. Sportif bir tasarıma sahip ön tampon ise ince sis farları ile süslenmiş.

Arkaya doğru ilerlediğimizde aracın profil olarak X5 ile benzerlik gösterdiğini söyleyebiliriz. Uygulanan kamuflaj dolayısıyla birçok tasarım detayı gizlenmiş olsa da mavi fren kaliperleri, görüntülenen aracın M Sport paketi ile donatıldığını gösteriyor. Ayrıca aracın uzun arka kapısının iniş binişleri kolaylaştırmasının yanı sıra üçüncü koltuk sırasına da göz kırpıyor.BMW-x7-2Otomobilin arka bölümü ise daha sade bir görüntü sergiliyor. Aracın ince stop lambaları krom bir şerit ile birbirine doğru uzanırken bu bölümde kullanılan çift egzoz çıkışı ve bagaj kapağına entegre edilmiş spoyler dikkat çeken detaylar arasında.

Markanın SUV model ailesinin amiral gemisi olacak olan X7’nin iç mekanı birçok yeni teknoloji ile donatılmış. Aracın ilk defa görüntülenen iç mekanında, dijital gösterge tablosu ve bağımsız bilgi-eğlence sistemi ekranı dikkat çekiyor. Bunların dışında yeni bir tuş takımına yer verilen modelde klima ayarlarını gösteren küçük bir LCD ekran kullanılmış. BMW’nin diğer modellerinden alıştığımız deri direksiyonuna yer verdiği X7’nin vites kolu etrafında bir dizi kontrol düğmeleri konumlandırılmış. Kullanıcının, Sport, Comfort ve Eco Pro sürüş modları da iDrive yardımıyla yine bu bölgeden kontrol edilebiliyor.

Tıpkı kardeşi X5 gibi CLAR platformu üzerinde yükselecek olan X7’nin motor seçenekleri de henüz kesinleşmedi. Yeni modelde 340 beygir güç üretebilen 3.0 litrelik TwinPower turbo benzinli motorun yanı sıra 461 beygir güce sahip 4.4 litrelik TwinPower turbo V8 motorun kullanılması bekleniyor. Benzinli motorların dışında yeni SUV modelde çeşitli dizel ve şarj edilebilir hibrit üniteler de yer alabilir.

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın