Citroen, C3 Aircross ile birlikte SUV model gamını büyütüyor

0

Citroen, sızdırılan küçük ölçekli model araç görüntüsünün ardından otomobil severleri daha fazla bekletmek istemedi ve yeni kompakt SUV modeli C3 Aircross’un ayrıntılarını bizlerle paylaştı.

Citroën’in uluslararası SUV atağı, Nisan ayında Şangay Otomotiv Fuarı’da tanıtılan C-segmenti SUV C5 Aircross’un ardından C3 Aircross Kompakt SUV ile yeni bir aşamaya geçiyor. 2012 ile 2016 yılları arasında tüm dünyada satış rakamları beş kat büyüyen bir segment olan SUV pazarında daha fazla söz sahibi olmak isteyen Citroën, SUV kullanıcılarından ilham alarak yepyeni bir model olan C3 Aircross’u geliştirdi. Citroën, bir SUV’den beklenen araç özelliklerinin tamamını daha küçük bir paket halinde Citroën C3 Aircross modelinde sunmayı hedefliyor. Yeni C3 Aircross ile birlikte Fransız marka, SUV pazarındaki yoğun rekabette konumunu güçlendirmeyi planlıyor.

2017 Cenevre Otomotiv Fuarı’nda tanıtılan C-Aircross Concept’ten esinlenen ve Citroën’in imzası haline gelen tasarım detaylarına sahip olan yeni C3 Aircross, kompakt SUV segmentinde yeni bir üye olacak. Kullanıcı odaklı olarak tasarlanan araç şehirde veya şehir dışındayken de kullanım kolaylığı sağlayan çeşitli teknolojilere sahip.

Base de donnée : Astuce Productions

Yeni Citroën C3 Aircross kesinlikle özgün bir tasarıma sahip. 4,15 m uzunluğundaki kompakt SUV, yerden yüksek tasarımlı taban, yüksek sürüş pozisyonu, geniş çamurluklar, ön ve arka tamponlardaki koruyucu panelleriyle SUV karakterini ortaya koyuyor. Yeni Citroën C3 Aircross’un, tavan çıtalarında ve C sütunundaki camlarında kullanılan özel Venedik Kırmızısı renk araçta dikkat çeken detaylar arasında. Dört farklı tavan renk seçeneğine sahip olan C3 Aircross’ta toplam renk kombinasyonları 90’ı, kabin opsiyonları da 5’i buluyor. Yatay çizgilerle genişlik algısına katkıda bulunulan kabinin ferah bir yaşam alanı sunması hedeflenmiş.

Yeni Citroën C3 Aircross, sürüş keyfi ve yol tutuşu açısından tam bir SUV. Kompakt yapısı sayesinde şehirde kıvrak, Grip Kontrol ve Hill Assist Descent (Yokuş İniş Desteği) ile maceraya hazır olan C3 Aircross, tasarruflu ve verimli benzinli ve dizel motor seçeneklerine sahip.

Citroën Advanced Comfort® programı kapsamında geliştirilen Yeni Citroën C3 Aircross Kompakt SUV, sadece fiziksel özellikleriyle değil, iç mekanında sunulan özellikleri ile yolcularının iyi hissetmelerini sağlıyor. Tavan yüksekliği ve bacak boyu konusunda sınıfının lideri konumunda olan yeni model, iki bağımsız parça halinde kaydırılabilen koltuk sırası, 2,40 metrelik yükleme uzunluğu için düz-katlanır ön yolcu koltuğu ve 410 litre ile 520 litre arasında değişen bir bagaj hacmi sunuyor.

Copyright Wiiliam CROZES @ Continental Productions

Açılır panoramik cam tavan penceresi, yolculara aydınlık bir ortamda seyahat etme ve gökyüzünü izleyebilme imkanı sağlıyor. Zamana ayak uyduran C3 Aircross aynı zamanda orta konsoldaki kablosuz akıllı telefon şarj alanı dahil olmak üzere pek çok detayın düşünüldüğü depo alanlarına sahip. Yeni C3 Aircross, Head-Up-Display, Aktif Güvenlik Frenlemesi, otomatik uzun farlar, hız tabelası tanıma ve uyarlaması ile Otomatik Park Desteği ve Citroën Connect Nav gibi kullanışlı teknolojiler dahil olmak üzere çeşitli sürücü destek sistemleri ile donatılmış.

 Yeni Citroën C3 Aircross Kompakt SUV, Citroën Stil Direktörü Alexandre Malval’ın liderliğindeki tasarım ekiplerini tarafından geliştirilmiş. C3 Aircross benzersiz gövde stili, canlılığı ve korunaklı görünümü ile daha ilk anda rakiplerinden ayrılıyor. 4,15 m uzunluğa, 1,76 m genişliğe ve 1,64 m yüksekliğe sahip olan araç ile sınıf standartları yakalanmış. C3 Aircross’un yerden yüksekliği ise aynı platformu paylaştığı kardeşi C3’ten yaklaşık 20 mm daha fazla.

Yeni C3 Aircross’un ön tasarımında Citroën’nin iki kademeli aydınlatma grubundan oluşan karakteristik görünüm sunuluyor. Üst bölümde LED’li gündüz farları mevcut. İkili krom şerit üzerinden ambleme bağlanan bu farlarlaaraç olduğundan daha geniş görünüyor. Ana farlar orta kısımda bulunuyor. Sis farları da renkli bir çerçeve içinde en alt bölümde yer alıyor. Ortadaki büyük hava girişi ise araca agresif bir görünüm kazandırmış. Tamponun en ucunda, alt bölüme doğru bulunan koruyucu parça, Yeni C3 Aircross’un SUV karakterine katkıda bulunuyor.

1497279686_Citroen_C3_Aircross_Renkler__38_Arka bölümde, C3 Aircross SUV karakterini buraya da taşıyor. 3D efektli arka farlar yeni C3 ile C-Aircross Concept’in aile bağlarına dikkat çekiyor. Zarif ışık üniteleri iki renkli C3 Aircross logosunun bulunduğu bagaj kapağındaki parlak siyah detaylar ve yine parlak siyah Citroën logosuyla tamamlanmış. Öndekilerle benzer biçimde arka tamponda da koruyucu parçalar SUV etkisine katkıda bulunuyor.

Kompakt SUV stiline enerji katan renk rötuşlarını pek çok noktada kişiselleştirmek mümkün. Bu parçalar, tavan çıtaları, arka kelebek camları, yan ayna kapakları, ön far çerçevesi veya jant göbekleri olarak sıralanabilir. Yeni C3 Aircross’ta 8 ana gövde rengi, 4 tavan rengi ve 4 renk paketi ile kombinasyon sayısı 90’ı buluyor. Jant seçenekleri ise 16 veya 17 inç olarak tercih edilebilecek.

Yeni C3 Aircross’un iç mekanında 5 ayrı kişiselleştirme paketi sunuluyor.

Standart tasarım seçeneğinde Mika Grisi kumaş koltuk döşemeleri, beyaz havalandırma çevreleri ve dokulu gri gösterge paneli ile son derece sade bir yapıda.

Metropolitan Gri tasarım seçeneğinde kabin hacminin ön plana çıkartıldığı; gösterge panelinde bulunan parlak renkler ve sıcak kumaşlar, turuncu havalandırma çevreleri ile kombine ediliyor.

Urban Kırmızı tasarım seçeneğinde koyu renkler ile Koyu Gri Kuartz kumaş koltuklar, turuncu renkli havalandırma çerçeveleri ve dikişler ile harmanlanırken kokpit de TEP ile kaplı.

Mistral tasarım seçeneğinde, siyah deri ve köpek dişi desenli kumaş kombinasyonu, TEP kaplamalı gösterge paneli ve saten havalandırma çerçeveleri ile tamamlanarak kalite hissine vurgu yapılıyor.

Colorado tasarım seçeneğinde yumuşak malzemeler ve yarı deri koltuklar, iki renkli direksiyon simidi ve gösterge panelindeki özel, Colorado renkli döşemeler ile zenginleştiriliyor.

1497279810_Citroen_C3_Aircross_______2_Yeni Citroën C3 Aircross’ta Grip Control (Yol Tutuş Kontrolü®) ve Hill Assist Descent (Yokuş İniş Desteği) sayesinde her türlü zeminde kolayca hareket edebilmesi için tasarlanmış. Farklı zemin koşulları için Grip Control sistemi ve 16 ya da 17 inçlik çamur ve kar lastikleri ile donatılmış olan C3 Aircross, koşul veya yüzey ne olursa olsun kendini her türlü yola uyarlayabiliyor. 5 sürüş modu bulunan Grip Control’de Standart moda alındığında çekiş otomatik olarak ayarlanıyor. Sistemde ayrıca, Kum, Tüm Yollar, Kar veya ESP Kapalı modlarından birini seçilebiliyor.

Grip Control ile birlikte Hill Assist Descent (Yokuş İniş Desteği) sunuluyor ve eğimin çok olduğu yokuşlardan inerken aracın hızı otomatik olarak ayarlanıyor. Bu teknoloji sayesinde araç yokuş aşağı inerken hem düz bir şekilde ilerlerken hem de kayma riskini en aza indiriliyor. Sistem, sürüşün normalde stresli olabileceği durumlarda kontrol ve güvenliği arttırmak için aracı çok düşük bir hızda (3 km/s) tutabiliyor.

Yeni C3 Aircross, benzinli PureTech ya da dizel BlueHDi motor seçeneklerine sahip olacak. 2015 ve 2016 yıllarında Uluslararası Yılın Motoru ödüllerini kazanan benzinli PureTech güç ünitesi, 82, 110 ve 130 HP’lik seçeneklere sahip. EAT6 tam otomatik şanzıman seçeneği ise  sadece PureTech 110’da mevcut. PureTech 130 ise sadece 6 ileri manuel ile sunulacak. Dizel cephesinde ise 100 beygirlik versiyon 5 ileri manuel şanzımanla  sunulurken 120 beygirlik versiyon ise 6 ileri manuel şanzıman ile birlikte alınabilecek.

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın