Detroit’e düşen bomba: Ford GT

0

Geçtiğimiz günlerde Ford, Detroit Otomobil Fuarı’nda yeni süperspor aracı GT’yi tanıttı. Fuarda bütün ilgiyi üzerine toplamayı başaran araç, otomobil severler tarafından dört gözle beklenen Acura NSX’i bile gölgesinde bıraktı.

Ford-GT-2017-4

Ford, aracını yepyeni EcoBoost motoru, aerodinamik özellikleri ve hafifletilmiş karbon fiber yapısı ile birlikte ”ultra yüksek performanslı süperspor” olarak tanıtıyor. GT’nin taşıyacağı motor, üretilen en performanslı EcoBoost motor olma özelliği taşıyor. 6 silindirli 3.5 lt’lik bu motor, 600 bg’den fazla bir güç sunuyor ve aracın ortasına konumlandırılmış. Ortadan kalpli araç, ritmini 7 ileri çift kavrama şanzıman ile eksiksiz olarak arka tekerlere aktarıyor.

Ayrıca aracın bir çok bölgesinde, ivmelenme ve yol tutuşunu güçlendirmek adına hafif malzemeler kullanılmış. Sürücü kabinini ve alüminyum şasiyi sarmalayan karbon fiber sayesinde Ford, üretim araçlarının içinde en iyi ağırlık-güç dengesini GT’de yakaladığını rahatlıkla iddia edebiliyor.

Ford-GT-2017-1

Aracın tasarımına baktığımızda Mavi Oval, orijinal GT ruhunu modernizm ile harmanlamayı ustalık ile gerçekleştirmiş. Dört köşede de seramik fren disklerine sahip 20 inçlik ayakları Ford GT için özel olarak üretilen Michelin Pilot Super Sport Cup 2’ler saracak.

Ford-GT-8

İç mekanda ise minimalist tasarımın hakim olduğunu görüyoruz. Sade ve sürücü odaklı kokpit, karbon fiber detaylar ve spor koltuklar ile mükemmel bir ambiyansa sahip. F1’i anımsatan direksiyon ile gerekli bütün sürücü ayarları gerçekleştirilebiliyor ve dijital ekrandan bütün bilgiler takip edilebiliyor. Firmanın en güncel bağlantı sistemi olan SYNC 3 ile de fonksiyonellik maksimize edilmiş.

Aracın piyasaya sürülme tarihi de kendisi kadar detaylı. Ford, 1966’daki 24 saatlik Le Mans yarışında GT araçlarıyla ilk üç sırayı kazanmasının 50. yılını kutlamak için yeni GT’yi 2016’da satışa sunacak.

Yazar hakkında

Merter Verel

İstanbul Üniversitesi İngiliz dili ve Edebiyatı öğrencisi. Çocukluktan beri gelen araba merakını diğer hobileri ile birlikte canlı tutmaya çalışan 20'li yaşlarında bir genç.

Bir Cevap Yazın