Elektrikli Audi e-tron GT, 2020 yılında geliyor

0

Audi’nin yeni e-tron GT konsepti Los Angeles Otomobil Fuarı’nda görücüye çıktı. Tasarımı ile oldukça beğeni toplayan araç, boyut olarak ise A7 Sportback ile benzerlik taşıyor.

Konsept model, 4.96 metrelik uzunluğu, 1.96 metrelik genişliği ve 1.38 metrelik yüksekliği ile daha önce de belirttiğimiz gibi A7 Sportback ile benzer rakamlara sahip. Konsept modelin dingil mesafesi ise 2.90 metre olarak ölçülmüş.

E-tron GT Concept, Audi Sport ve Porsche arasında yapılan platform ve batarya ortaklığı sonucunda ortaya çıktı. Porsche’nin Taycan modeli ile aynı altyapıyı paylaşacak olan e-tron GT’nin tek bir şarjla 400 km’nin üzerinde bir menzile sahip olması bekleniyor. 800 V’lik sistem sayesinde aracın bataryasını 20 dakika içerisinde %80 oranında doldurmak da mümkün olacak.a28ea147-audi-e-tron-gt-concept-22Elektrikli modelin performans verilerinden bahsedecek olursak, ön ve arkada konumlandırılan iki motorundan toplamda 590 beygir güç elde eden otomobilin 0-100 km/s hızlanmasını 3.5 saniye civarında tamamlaması bekleniyor. 200 km/s hıza 12 saniyenin biraz üzerinde çıkan aracın son hızı ise 240 km/s ile sınırlandırılmış.

Bahsedilen performans rakamları sizleri o kadar da etkilememiş olabilir ancak 2020 yılında gelecek olan üretim modelinin çok az bir değişiklikle karşımıza çıkacak olması belki fikrinizi değiştirebilir.

Konsept modelin ön bölümü geniş altıgen ızgara, şimşek figürlü Matrix LED ön farlar ve sportif ön tamponu ile kesinlikle agresif görünüyor. Yan tarafa doğru uzandığımızda 22 inç boyutundaki jantlar, 285/30 oranlı lastikler, yan marşpiyeller ve gizli kapı kollarınin oldukça şık göründüğünü söyleyebiliriz. Ayrıca bataryaları soğutmak için kullanılan hava girişi de bu bölüme hareket katmış.b9086c4b-audi-e-tron-gt-concept-29Arka bölüme geçtiğimizde ise A7 Sportback’ten izler görüyoruz. Boydan boya uzan stop lambalarına konsept modelde de yer veren Audi, bu bölümde daha agresif çizgiler ve büyük bir arka difüzöre yer vermiş.

İç mekan, hemen her noktada dijital ekranlara yer verilen minimalist bir yapıya sahip. Sürücü odaklı konumlandırılan ekranlar akıllı ses kontrol asistanı ile de yönlendirilebiliyor. Alcantara kaplı direksiyon simidine ev sahipliği yapan model, dört kişilik bir oturma düzenine sahip.

Bunların dışında Level 3 otonom sürüş özelliklerine sahip olacak olan araçta ayrıca mobil cihazlar için yüksek bağlantı ve uygulama kullanımını da mümkün kılacak.

2020 yılının sonunda üretimine başlanacak olan e-tron GT’nin ilk teslimatlarının 2021’de yapılması planlanıyor.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın