Fiat ve Renault ortaklıklarını açıklayabilir

0

Fiat Chrysler Automobiles ve Renault gün içerisinde önemli bir gelişme duyurmaya hazırlanıyor.

Hafta sonunda ortaya çıkan iddialara göre, FCA ve Renault’nun “işletmelerinin büyük bir bölümünü birleştirmeyi içerebilecek” faaliyetlerini bir araya getirme konusunda görüşmelerde bulunduğu belirtildi.

Otomobil üreticileri arasındaki görüşmelere dair iddia eden iki isimsiz kaynak, Cumartesi günü Reuters’e durumun hala “değişken” olduğunu söyledi, ancak bu ortaklık ile şirketlerin zayıflıklarının birçoğunun kapatılabileceği bildirildi.

Halen tartışılmakta olan planın bir miktar özsermaye devri içereceği söyleniyor. Şirketlerin eşit bir birleşme yapmayı düşündüğü, ancak aynı zamanda diğer bağlantı seçeneklerini araştırdığı düşünülmektedir. Renault başkanı Jean-Dominique Senard’ın Cuma günü Fransız maliye bakanı Bruno Le Maire’ye bir FCA-Renault birleşmesi planlarını sunduğu da gelen haberler arasında.

Detroit Free Press, FCA’nın 20 milyar ve Renault’un 17 milyar değerinde olduğuna dikkat çekerken, şirketlerin birleşmesinin büyük bir hamle olacağını dile getirdi.

FCA, yıllardır aktif bir birleşme arıyordu ve Sergio Marchionne’in önderliğinde General Motors ile birleşme konusunda adımlar atılmıştı. Şu anki FCA genel müdürü Mike Manley geçtiğimiz günlerde İtalyan-Amerikan otomobil üreticisinin kendi başına durabileceğini ancak diğer otomobil üreticileriyle anlaşmaya açık olduklarını açıklamıştı.

Mart ayında, daha önce eski Renault-Nissan Alliance başkanı Carlos Ghosn’un rehberliğinde ele alınan bir hamlede Renault’un Fiat Chrysler Otomobilleri için bir teklif vermeyi planladığını belirten bir rapor da ortaya çıkmıştı.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın