Gelmiş geçmiş en hızlı 911 sonunda resmen tanıtıldı

0

Uzun zamandır beklenen Porsche 911 GT2 RS sonunda kendini tam olarak gösterdi. Aracın yayınlanan casus fotoğrafları ve E3 etkinliğindeki kısa gösterinin ardından en güçlü 911 modeli sonunda tamamen ortaya çıktı.

Alman otomobil üreticisi aracın üzerindeki örtüleri Goodwood Hız Festivali’nde kaldırdı. 3.8 litrelik sıralı 6 silindirli motora sahip olan araç beklendiği gibi 700 beygir gücünde. 750 Nm tork değerine sahip olan aracın 0’dan 100 km/s sürate hızlanması ise 2.8 saniye olarak açıklandı.

Motor, ‘kesintisiz çekiş ve güç aktarımı’ sağlayan yedi ileri çift kavramalı PDK şanzıman ile gücünü yere aktarıyor. Aracın son hızı ise 340 km/s.

Porsche-911-GT2-RS-5GT2 RS’de kullanılan motor, Turbon S modelinde kullanılan üniteye dayanıyor ancak daha büyük bir turbo besleme, yeni soğutma sistemi ve hafif titanyum egzoz sistemi ile aracın bu değerleri sunması sağlanmış.

Yeni model, Turbo S’ten farklı olarak gücünü arka tekerleklere iletiyor. Burada bulunan 21 inçlik lastiklere öndeki 20 inç boyutundakiler eşlik ediyor. Aracın durması için ise diğer modellerde de kullanılan seramik frenler yeterli görülmüş.

Aracın birçok gövde parçasında kullanılan karbon fiber malzemeler aracın ağırlığını önemli oranda düşürürken hızlı modelin deposu dolu iken ağırlığının 1470 kilogram olduğu açıklandı.

Porsche-911-GT2-RS-7Bu değerleri yeterli bulmayan müşteriler için ise daha fazla karbon fiber ve titanyum parça sunan böylelikle de aracın 30 kg daha hafif olmasını sağlayan Weissach paketini tercih edebilecekler. Magnezyum jantlar da yine bu paket ile birlikte geliyor.

Aracın iç mekanında kırmızı Alcantara, siyah deri ve karbon fiber ayrıntılar hakim. İsteğe bağlı olarak gelen Chrono eğlence paketi ile tur süreniz ve benzeri bilgileri görebildiğini Porsche Track Precision App ile kontrol edilen performans ekranı da aracınıza eklenebiliyor.

Her ne kadar üretilecek olan 911 GT2 RS’lerin hepsi satılmış olsa da aracın fiyatı Almanya’da 285.220 Euro’dan başlıyor. Weissach paketini de araçlarında isteyenler ise 30.000 Euro daha ödemek zorundalar.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın