Heyecan verici 2019 BMW 8 Serisi tanıtıldı

0

BMW, konsept modeller ve birçok casus fotoğrafların ardından sonunda 2019 8 Serisi’nin üzerindeki örtüleri Le Mans’ta kaldırdı. Bavyeralı üretici, tanıtım ile birlikte yeni 8 Serisi’nin birincil hedefinin heyecan verici sürüş dinamikleri sunmak olduğunun altını çizdi. 8 Serisi, sahip olduğu şasi, güç aktarma organı ve süspansiyonları ile bu denli yüksek kaliteli bir otomobilden beklenildiği gibi çeviklik, hassasiyet ve denge sunmasının yanı sıra içinde barındırdığı lüks ögelerle de dikkat çekmeyi başarıyor.

Yeni BMW 8 Serisi, 4.843 mm uzunluğu, 1.902 mm genişliği, 1.341 mm yüksekliği ve 2,222 mm dingil mesafesi ile büyük bir otomobil ancak sunulan sportif ögeler ile yeni BMW yolda oldukça dinamik bir duruş sergiliyor.

Yeni 8 Serisi’nin tasarımı şıklık ve dinamizmi bir arada barındırarak tam bir BMW olduğunu kanıtlıyor. Büyük böbrek ızgaraları da bu konuda etkili oluyor tabi ki. Uzun kaputu ve kaslı yapısı ile dikkat çeken otomobilin ön bölümünde yer alan geniş hava girişleri otomobilin karakterini ortaya koyarken ön çamurluğun arkasında yer alan köpek balığı solungaçları ise bu otomobilin spor bir BMW olduğunu vurguluyor. Oldukça eğimli tavan çizgisiyle coupe karakteri ön plana çıkarılan aracın arka bölümüne geçtiğimizde ise ince LED stop lambalarıyla karşılaşıyoruz. BMW, çift egzoz çıkışı ile agresif havayı bu bölümde de devam ettirirken bu bölümdeki girintili çıkıntılı yapı da bu görünüme katkıda bulunmuş.10fca105-bmw-8-series-2019-74İç mekana geçtiğimizde ise Alman markanın son İşletim Sistemi 7.0 ekranı ve kontrol grubu ile karşılaşıyoruz. 10.25 inç boyutundaki dokunmatik bilgi-eğlence sistemi ses veya iDrive çok amaçlı tuş yardımı ile de kontrol edilebiliyor. 12.3 inçlik dijital gösterge ekranının grafikleri sürüş tarzına göre değişebilirken 8 Serisi’nin camdan yapılmış yeni vites kolu da oldukça dikkat çekiyor.

İlk etapta iki farklı motor seçeneği ile piyasaya sunulacak olan yeni 8 Serisi’nin 840d xDrive versiyonu 3.0 litrelik 6 silindirli TwinPower turbo dizel motora ev sahipliği yapacak. 320 beygir güç ve 680 Nm tork değerlerine sahip olan aracın 0-100 km/s hızlanması ise 4.9 saniye olarak açıklandı.

Daha fazla güç isteyenler için 4.4 litrelik çift turbo beslemeli benzinli V8 motora sahip olan M850i xDrive müşterilerini bekliyor olacak. 530 beygir güç ve 1.800 devirden itibaren 750 Nm tork sunabilen bu motor, spor otomobili 3.7 saniyede 100 km/s hıza çıkaracak. Her iki model de sadece sportif vites değişimlerini değil aynı zamanda daha iyi verim ve pürüzsüzlük sunmak için yazılımı güncellenen ve hidrolik kontrolleri optimize edilen 8 ileri Steptronic Sport otomatik şanzıman ile eşleştirilmiş.7d02c5ce-bmw-8-series-2019-31Yeni modelin standart donanımları arasında elektronik olarak kontrol edilebilen amortisörlere sahip adaptif M süspansiyon sisteminin yanı sıra BMW’nin Integral Aktif Direksiyon sistemi yer alıyor. M850i xDrive modelini tercih edenler opsiyon listesinde aktif yuvarlanma dengeleyicisini de bulacaklar. Bunların dışında yeni modelde dur-kalk özelliğine sahip aktif hız sabitleyici, direksiyon ve şerit kontrol asistanı, yan çarpısma koruma sistemi ve park asistanı gibi birçok güvenlik teknolojisine de yer verilmiş.

BMW, 8 Serisi ile Mercedes-Benz S-Serisi Coupe‘nin sunduğu lüks ögeleri ve Porsche 911 ile gelen heyecan verici spor otomobil sürüş deneyimini bir arada sunduğunu düşünüyor. BMW’nin iddiasında ne kadar ciddi olduğunu ise ancak aracı test ettikten sonra öğrenebileceğiz.

 

 

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın