Yeni BMW 8 Serisi, Le Mans 24 Saat Yarışı’nda görücüye çıkacak

0

Konsept modellerin ve çekilen birçok casus fotoğrafın ardından BMW en sonunda 8 Serisi Coupe’yi gün yüzüne çıkarıyor. Yapılan açıklama ile yeni modelin 15 Haziran tarihinde 24 saatlik Le Mans yarışında tanıtılacağı belirtildi. Bavyeralı otomobil üreticisi, 8 Serisi Coupe’nin tanıtımının yanı sıra M8 GTE ile 2011 yılının ardından tekrar Le Mans dayanıklılık yarışına katılımını da kutluyor.

İlk olarak 850i xDrive versiyonu ile karşımıza çıkacak olan 8 Serisi, markanın elden geçirilen 4.4 litrelik V8 motora ev sahipliği yapacak. 530 beygir güç ve 750 Nm tork üretebilen bu ünite, 8 ileri otomatik şanzımanla eşleştirilmiş. Yeni model, dört tekerlekten çekiş sistemine sahip olsa da 850i xDrive gerekmediği takdirde aktif arka diferansiyel ile birlikte arkadan itiş karakteri sergileyecek.

Dört tekerlekten yönlendirme sistemi ile donatılan araç ayrıca yeni nesil aktif süspansiyon sistemini de içinde barındıracak. 8 Serisi’nde dikkat çeken bir diğer detay ise 20 inç boyutundaki hafif alaşımlı jantlar olacak.

”Yeni BMW 8 Serisi Coupe’nin dünya prömiyeri için Le Mans 24 Saat’ten daha uygun bir ortam olamaz.” diyen BMW AG, Geliştirme Kurulu üyesi Klaus Fröhlich, yeni modelleri hakkında, ”Bu yarış, tutkunun, dinamiğin ve uzun mesafeli yeteneğin saf bir gösterisidir. Bu özellikler yeni spor otomobilimizi özel bir şekilde tanımlıyor.” ifadelerini kullandı.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın