Honda CR-V Hybrid 2019 yılında Avrupa’ya geliyor

0

Geçtiğimiz aylarda tanıtılan yeni Honda CR-V, ilk olarak 1.5 litrelik turbo benzinli motoru ile karşımıza çıkmıştı. Yeni model şimdi ise hibrit versiyonu ile sahne alıyor.

Dizel motorlu CR-V’nin yerine geçecek olan bu hibrit versiyon iki elektrikli güç ünitesine eşlik eden 2.0 litrelik Atkinson döngülü i-VTEC benzinli motora ev sahipliği yapacak. Lityum-iyon batarya kullanan araçta sabit dişli oranına sahip vites kutusu yer alacak.

Toplamda 184 beygir güç üretebilen bu güç ünitesinin torku ise 315 Nm’yi buluyor. Henüz yeni modelin teknik detaylarını bilmiyoruz, o yüzden yeni CR-V Hybrid’in ne kadar ekonomik olduğunu söyleyemiyoruz ancak ‘inteligent Multi-Mode Drive(i-MMD)’ sisteminin nasıl çalıştığını anlatabiliriz.

Honda’nın i-MMD teknolojisi ”mümkün olan en yüksek verimi” sağlamak için otomatik olarak üç sürüş modu arasında geçiş yapıyor. EV Drive modunda, sistem lityum-iyon bataryadan enerji çekerek elektrik motoruna gücü vererek tekerleklerin dönmesini sağlarken benzinli motoru ise kapatıyor.

Hybrid Drive modunda içten yanmalı motor batarya için ikinci bir güç kaynağı oluştururken Engine Drive modunda ise benzinli motor gücünü doğrudan tekerleklere aktarıyor. 09029e15-2019-honda-cr-v-hybrid-eu-specŞehiriçi sürüşlerde, Honda CR-V Hybrid optimum verimlilik elde etmek için çoğu zaman Hybrid Drive ve EV Drive modları arasında geçiş yapacaktır. Yüksek hızlı şehirlerarası yollarda ise Engine Drive modu en verimli seçenek haline geliyor.

Ortalama hızlarda seyrederken Honda, CR-V Hybrid’in çoğunlukla EV Drive modunda çalışacağını belirtirken daha yüksek hızlarda ise EV Drive modun sürüşün yaklaşık üçte birlik kısmında aktif olacağını ifade ediyor. Sürücü, CR-V Hybrid’in Vehicle Driver Information Interface(DII) ekranı aracılığıyla mevcut batarya şarjını, güç akışını, ve sistemin şarj olma durumunu kontrol edebilecek.

İ-MMD sistemi, sürücü tarafından herhangi bir girdi olmaksızın sürüş modları arasında otomatik olarak geçiş yapabilecek. Honda, bir güç kaynağından diğerine geçişin yolcular tarafından kolay kolay fark edilemeyeceğini söylerken bu durumun start-stop sırasında da geçerli olduğunu iddia ediyor.

Torkun sorunsuz aktarımı sayesinde, otomobil üreticisi pedal ve direksiyonda istenmeyen herhangi bir tepki olmayacağını söylerken güç organlarında da herhangi bir dirençle karşılaşılmayacağını belirtti. Bunun dışında CR-V Hybrid’in ”oldukça sessiz güç aktarma organları” sayesinde ”olağanüstü sessizlik” ile yol aldığı ifade ediliyor.

Honda, CR-V Hybrid’in üretimine 2018 yılının Kasım ayında başlamayı planlarken ilk teslimatların 2019’un başında müşterilere ulaştırılması hedefleniyor.

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın