Hyundai Kona Electric tanıtıldı

0

Hyundai, elektrikli Kona‘nın üzerindeki örtüleri kaldırdı. Yeni model iki farklı elektrikli motor seçeneği ile sunulacak.

Giriş seviyesinde 135 beygirlik elektrik motoruna yer veren Hyundai, 39.2 kWh’lik bataryaya sahip bu versiyonun menzilinin 300 km olduğunu açıkladı. Modelin 0-100 km/s hızlanma değeri ise 9.3 saniye. Üst versiyon ise 204 beygir güce sahip olacak ve 64 kWh’lik bataryasıyla 470 km’lik bir menzil sunacak. Bu versiyon, 0’dan 100 km/s hıza çıkmasını 7.6 saniyede tamamlarken her iki modelin de son hızlarının 167 km/s olduğu belirtildi.

Bataryaların dolum süresi konusunda da çalışmalar yürüten Hyundai, her iki versiyonun da hızlı şarj özelliği ile birlikte 54 dakikada bataryalarının %80’ oranında doldurulabildiğinin altını çizdi.

Yeni modeline ayarlanabilir rejeneratif fren sistemi ekleyen Hyundai, ayrıca bu sistemin gücünün sürücü tarafından ayarlanabilmesine olanak sağlayan bir pedalı da direksiyon simidine entegre etmiş.Hyundai-Kona-Electric-04Standart versiyonun aksine dijital gösterge tablosuna kavuşan araçta 7 inçlik bilgi-eğlence sistemi ekranına yer verilmiş. Kona Electric’te sunulan bilgi-eğlence sisteminde Apple CarPlay ve Android Auto gibi birçok bağlantı sistemi de yer alıyor. Yeni bir orta konsola ev sahipliği yapan aracın vites değiştirme işlevi sunan tuşlarına da bu bölümde yer verilmiş. Bu bölümün altında ise eşya saklama gözleri kullanılmış.

Kona, elektrik motorunun yanı sıra birçok sürücü asistanı sistemlerini de içinde barındırıyor. Dur-kalk özelliğine sahip adaptif hız sabitleyici, yaya algılama özelliğine sahip acil durum otonom fren sistemi, kör nokta uyarı sistemi ve arka çapraz trafik uyarı sistemi gibi birçok sürücü asistanı sistemi elektrikli Kona’da yer alan sistemler arasında.

Hyundai Motor Avrupa Pazarlama ve Ürün Başkan Yardımcısı Andreas-Christoph Hofmann, “Tamamen yeni Kona Electric’i piyasaya sürerek iddialı ekonomik otomobil stratejimizi ileriye taşıyoruz.” ifadelerini kullanırken, ”Bu, SUV karoseri ile elektriği uyumlu bir şekilde birleştiren bir otomobil. Hyundai’nin gelişen karakterini temsil ediyor. Hyundai Motor ile gelecek şimdi!” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Yeni Hyunda Electric, Cenevre Otomobil Fuarı ile birlikte görücüye çıkacak.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın