Hyundai, yeni i30 Fastback modelini görücüye çıkardı

0

Hyundai, i30’un model yelpazesini genişletmeye devam ediyor. Marka, i30 N hot hatch modelinin tanıtımının ardından eğimli tavan çizgisi, bagaja entegre spoyler ve eğimli C sütunu ile dikkat çeken i30 Fastback modelini de tanıttı.

Hyundai, Hatchback ve stationwagon kardeşlerinin yanında yer alacak olan fastback modelin sportif ve uzun gövde yapısı ile daha güçlü bir duruşa sahip olduğu iddiasında.

Standart modele göre daha farklı bir ön tampona sahip olan model daha büyük bir ızgarayı da beraberinde getiriyor. Ön bölümde kullanılan full LED farlar da yapısı itibariyle standart modelden ayrılıyor.

i30 Fastback hakkında konuşan marka tasarımcısı Thomas Burkle ‘’i30 Fastback yeni bir soluk. Şık ve sofistike 5 kapılı coupe formlu bir araç ile kompakt segmente adım atan ilk markayız.’’ açıklamalarında bulundu. Standart modele göre tavanı 25 mm alçaltılan modelin aerodinamik yapısı geliştirilmiş ve coupe formuna sokulmuş. Eğimli tavan çizgisini takip eden bagaja entegre edilmiş olan spoyler yatay olarak konumlandırılmış stop lambaları ile uyumlu görünüyor.

hyundai-i30-fastback-revealed-4Geniş bir renk skalası sunulacak olan  modelde 12 farklı dış renk seçeneğinin yanında Oceanids Siyah, Arduvaz ve Merlot Kırmızı olmak üzere 3 farklı iç mekan renk seçeneği bulunuyor.

Standart modele göre 30 mm alçak konumlandırılan modelin süspansiyonları daha çevik bir sürüş için %15 oranında sertleştirilmiş. 4.455 mm uzunluğa sahip olan model hatcback kardeşine göre 115 mm daha uzun. Aracın yüksekliği ise 1.425 mm olarak açıklandı.

Aracın güvenlik ekipmanlarına gelecek olursak yeni model, Acil Durum Fren Sistemi, Sürücü Dikkat Uyarısı, Uzun Far Asistanı, Şerit Takip Asistanı gibi sınıfının en popüler sistemlerini içinde barındırıyor. Araçta opsiyonel olarak yaya algılama özelliğine sahip çarpışma önleyici sistem de tercih edilebiliyor. Bunların dışında Gelişmiş Akıllı Hız Sabitleyici, Arka Çapraz Trafik Uyarı Sistemi ve hız sınırı bölgelerini gerçek zamanlı olarak gösterebilen Hız Sınırı Bilgilendirme Sistemi de araçta yer alan diğer teknolojik ögeler olarak dikkat çekiyor.

hyundai-i30-fastback-revealed-7Standart i30 modelinden farklı olmayan aracın iç mekanında Android Auto ve Apple CarPlay desteği sunan 8 inç ekrana sahip bilgi-eğlence sistemi bulunuyor. Ayrıca, bu bilgi-eğlece sistemi ile birlikte hava durumu, trafik, radarlar ve ilginizi çekebilecek mekanları sizlere sunan gerçek zamanlı sisteme de 7 yıllık aboneliği de beraberinde getiriyor. Araçta kablosuz şarj özelliğini de eksik etmemişler.

Aracın motor seçeneklerine gelecek olursak müşteriler 1.0 ve 1.4 litrelik turbo destekli benzinli motorların yanında 1.6 litrelik yine turbo destekli dizel ünite arasından seçim yapabilecekler. 1.0 litrelik turbo benzinli motor 120 beygir güç sunarken sadece 6 ileri manual şanzıman seçeneği ile birlikte geliyor. 1.4 litrelik T-GDI ünite ise 140 beygir güce sahip ve bu motor 6 ileri manual ve 7 ileri çift kavramalı şanzımanlarla birlikte tercih edilebilecek. Dizel cephesinde ise yeni geliştirilen 1.6 litrelik turbo destekli motor 110 ve 136 beygir olmak üzere iki farklı seçenek ile birlikte sunulacak. Her iki versiyon da hem manual hem de çift kavramalı şanzıman ile birlikte tercih edilebilecek.

Yeni i30 Fastback’in 2018 yılı öncesinde Avrupa’da piyasaya sürülmesi planlanıyor.

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın