Hyundai’nin en yeni hot hatch’i i30 N resmi olarak tanıtıldı

0

Uzun süren testlerin ve teaser görüntülerinin ardından Hyundai’nin tam anlamıyla ilk ateşli modeli i30 N sonunda tanıtıldı. Geçtiğimiz yıl Paris Otomobil Fuarı’nda sergilediği RN30 konsept modeli ile i30 N hakkında ilk ipuçlarını veren marka yeni performanslı modelini bugün gözler önüne serdi.

Hyundai’nin Golf GTI’ye cevabı niteliğinde olan araç 2.0 litrelik bir motora ve 6 ileri manual şanzımana sahip. İki farklı versiyona sahip olacak olan yeni ateşli modelin ilk versiyonu 250 beygir güce sahipken Performance Package isimli versiyonu ise 275 beygir güç ve 353 Nm tork üretiyor. Standart model 0’dan 100 km/s sürate 6.4 saniyede çıkarken performans paketli versiyon aynı sürate çıkmak için 6.1 saniyeye ihtiyaç duyuyor.

Her iki versiyonda da sunulan adaptif süspansiyonun yanında sunulan Eco, Normal, Sport, N, N Custom adı verilen 5 farklı sürüş modu yer alıyor. Direksiyon üzerinden kontrol edilebilen bu sürüş modları süspansiyon ayarı dışında, motor parametrelerini,  elektronik denge kontrolü ESC’yi, motor sesini, direksiyon sertliğini ve devir eşleştirme gibi özelliklerin kontrolünü de sağlıyor.

Hyundai-i30N-10Performance Package versiyonu daha güçlü olmasının yanı sıra 19 inç Pirelli P-Zero lastiklerin çevrelediği alaşım jantlar, kırmızı kaliperlere sahip daha büyük fren diskleri, elektronik sınırlı kaydırmalı diferansiyel ve değişken egzoz valf sistemini de içinde barındırıyor.

Her iki versiyonda da ön camın altına yerleştirilen elektronik bir ses kaynağı ile motor sesini içeriye yansıtıyor. Performans Package versiyonu değişken egzoz valf sistemini içinde barındırdığı için sürücüsünün ikiden fazla ses ayarı sesmesine de olanak sağlıyor.

Hyundai, i30 N modeli ile tek derdinin pistteki en hızlı araç olmak olmadığını bunun yanında eğlenceli bir sürüş sunma hedefinde olduğunu belirtiyor. Koreli üretici bu aracı günlük bir spor otomobil olarak nitelendiriyor, insanların her gün kullanabileceği ve hafta sonlarında da piste çıkabilecekleri bir araç olduğu vurgulanıyor. Sanki Golf GTI’yi tanımlayan bu sözler, bu araca rakip olmak isteyen i30 N modelinde de kesinlikle bulunması gereken özellikleri anlatıyor.

Hyundai-i30N-28Aracın tasarımına değinecek olursak, ön tarafta agresif bir tampon bizleri karşılıyor. Geniş ızgaranın köşesinde yer alan N logosu aracın karakterini gözler önüne sererken tamponun altında boylu boyunca devam eden kırmızı çıta güzel bir ayrıntı oluşturmuş. Aracın arka tarafına geçtiğimizde de yine farklı bir tampon ve çift egzoz çıkışı gözümüze çarpıyor. Üçgen formlu üçüncü stop lambası araca farklı bir görüntü kazandırırken ön taraftaki kırmızı çıta arka tarafa da aynı şekilde yansımış.

Koreli üretici, mümkün olan en iyi sürüş deneyimi için bastırma kuvveti (downforce), sürükleme kuvveti ( drag force) ve aerodinamik arasındaki en doğru oranı bulmayı başardıkları iddiasında. İ30 N, standart modellere göre 4 mm daha alçak konumlandırılmış.

Aracın iç mekanında ise standart modellerden farklı olarak farklı bir direksiyon simidi, vites topuzu, vites değiştirme zamanlaması içeren elektronik gösterge, spor koltuklar ve aracın birçok yerine serpiştirilen N logoları bulunuyor.

6 farklı renk seçeneği ile sunulacak olan modelde resimlerde görülen Performans Mavisi’nin yanı sıra Polar Beyaz, Arduvaz, Mikron Gri, Hayalet Siyahı, Motor Kırmızısı da aracın diğer renk seçenekleri arasında yer alacak.

Hyundai yeni i30 N modelini 2017 yılının sonunda Avrupa’da satışa sunacak.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın