Hyundai i30 N buz üstünde testlere başladı

0

Uzun zamandır beklenen Hyundai’nin ilk yüksek performanslı hatchback modeli olan i30 N’in testlerinde son aşamaya gelindi. Yeni modelin kış testleri İsveç’te yapılırken, aracın kısa bir test videosunu yayınladı. Bu testler sırasında aracın sürücüsü ise Hyundai’nin WRC pilotu Thierry Neuville’den başkası değildi.

Bu sene içerisinde tanıtılması beklenen i30 N modeli gücünü 2.0 litrelik turbo bir motordan alacak. Paylaşılan videoda sesinin oldukça tatmin edici olduğunu duyduğumuz güç ünitesi, 250 ve 275 beygirlik iki farklı seçeneğe sahip olacak.

Limitli kaymalı diferansiyele sahip olacak olan araçta, ayarlanabilir süspansiyon da yerini alacak. 6 ileri manual vites kutusunun standart olarak sunulması beklenirken, çift kavramalı otomatik bir şanzımanın da opsiyon listesinde yer alabileceği belirtildi.

Aracı test eden Thierry Neuville ‘’ Birçok kişi bu aracı bekliyor, bu yüzden bu aracın testini yapıyor olmam benim için büyük bir zevk’’ diye konuştu. Bu projede çalışan mühendislerin vites kutusu ve diferansiyel konusunda büyük bir iş başardığını söyleyen Neuville, kaygan zemine rağmen aracın iyi bir çekiş ve güzel bir dengeye sahip olduğunu belirtti. Aracın kontrolünün de kolay olduğunu söyleyen WRC pilotu, normal bir sürücünün bu araç sayesinde bir yarış otomobilinin içindeymiş hissi yaşayabileceğini de sözlerine ekledi.

İ30 N modelinin, güncel i30 modeline göre daha agresif bir yapıda olması bekleniyor. Farklı ön ve arka tamponların kullanılması planlanan araçta,  daha büyük lastikler, arka kanat ve difüzör bizleri bekliyor.

Hyundai’nin müşterilerine sürüş keyfi sunmak için yarattığı bu araçta kullanılan N sembolünün de bir şikanı temsil ettiğini söyleyen yetkililer, aracın da bu sembole yaraşır bir şekilde virajlarda çevik hareket etmesi için tasarlandığını belirttiler.

İ30 N, geçtiğimiz günlerde Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılan station-wagon modelinin ardından, i30 model ailesine katılan üçüncü model olacak. Yeni ateşli otomobilin 2017’nin ikinci yarısında tanıtılması bekleniyor. İ30 Fastback modeli ile de i30 model ailesi tamamlanmış olacak.

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın