Hyundai’nin FCA’yı devralma planları yaptığı iddia edildi

0

Hyundai’nin, Fiat Chrysler Automobiles için bir devralma teklifi yapmaya hazırlandığı iddia edildi. Gelen haberlere göre teklif FCA’nın yıllık hissedarlarının Mayıs 2019’da yapacağı ve şirket CEO’su Sergio Marchionne’nin ayrılacağı toplantı öncesinde bu yaz markaya ulaştırılacak.

Teklifi Elliott Management’ın müdürü Paul Singer’in yürüttüğü söylenirken Singer geçtiğimiz dönemde FCA Avrupa, Orta Asya ve Afrika CEO’su olarak  görevlendirilmişti. Asia Times’ın yaptığı haberde Marchionne, Great Wall Motor’un ilgisini kullanarak Hyundai’nin dikkatini çektiği iddia edildi.

Son yıllarda Marchionne, Fiat Chrysler Automobiles’in başka bir büyük otomobil üreticisi ile birleşme isteklerini açık açık dile getiriyordu. 2015 yılında General Motors ile bir görüştürme gerçekleştirilmiş ancak sonuç alınamamıştı.

Daha önce Volkswagen markası da Alfa Romeo’yu satın almak için FCA ile görüşmüş ancak yine görüşmeler sonuçsuz kalmıştı. İtalya ve Almanya’daki tesislerin kapanması krizi de bu anlaşmayı baltalarken aynı zamanda Volkswagen’in emisyon skandalı ve markanın elektrikli araçlara yönelmesi de antlaşmanın önüne geçmişti.

FCA ile Çinli bir otomobil üreticisi arasındaki birleşme muhtemelen Başkan Donald Trump tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nde Yabancı Yatırım Komitesi aracılığıyla engellenecekti. Yine Trump’ın yönetim onayı gerekli olsa da, ABD-Güney Kore Serbest Ticaret Anlaşması nedeniyle Hyundai ve FCA arasında bir birleşme daha olası görünüyor.

Hyundai sözcüsü Jim Trainor, şirketin pazar söylentileri hakkında yorum yapmayacağını açıklarken bu açıklama iddiaları biraz daha güçlendirdi.

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın