Kia’nın amiral gemisi SUV modeli Telluride testler sırasında görüntülendi

0

Kia’nın yeni amiral gemisi SUV modeli Telluride, Florida’da yapılan kış testleri sırasında görüntülendi. Pek başarılı olmayan Borrego modelinin yerine geçecek olan Telluride’nin dikkat çekici tasarımıyla bu sınıfta daha fazla başarı yakalaması bekleniyor.

2016 Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı’nda konsept bir modelle ilk ipuçları verilen Telluride’nin benzer bir tasarımla gelmesi muhtemel görünüyor. Bununla birlikte konsept modelden üretim versiyonuna geçerken daha küçük tekerlekler ve daha az krom kullanılacağını ise şimdiden söyleyebiliriz.

Yeni model, Sorento’nun platformunun elden geçirilmiş bir versiyonu ile yola çıkacak, konsept modelin 5.001 mm’lik uzunluğu, 2.009 mm genişliği ve 1.800 mm yükseliğinde olduğunu hesaba katarsak, üretim modelinin de benzer boyutlarda olacağını söyleyebiliriz.4Telluride’nin iç mekanında ise yüksek teknoloji özelliklerine sahip lüks bir kokpit bekleyebiliriz. Üretim modelinin iç mekanının nasıl olacağını henüz göremedik ancak konsept modelin iç bölümü Mercedes-Benz S-Serisi’nden izler taşıyor. Üretim modelinin bu kadar iddialı olması zor ancak günümüz teknolojisini yakalayacağını söyleyebiliriz. SUV modelin aynı zamanda 8 kişilik bir otuma kapasitesi sunması bekleniyor.

SUV modelin kaputunun altında ise henüz hangi motorun yer alacağı bilinmiyor. Ancak Kia Stinger ve Genesis G70 modellerinde kullanılan 3.3 litrelik çift turbo beslemeli V6 motorun görev yapacağı gelen haberler arasında. Model ayrıca hibrit aktarma organı ve Hyundai Santa Fe‘de kullanılan 2.2 litrelik dizel motora da ev sahipliği yapabilir.

Kia Telluride’nin ne zaman ve nerede tanıtılacağıyla ilgili çelişkili raporlar bulunuyor anca SUV modelin 2019 yılının ayında Detroit’te görme olasılığımız oldukça fazla.

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın